Son Dakika
21 Ağustos 2019 Çarşamba
”

Alzheimer hastalarında solunum problemleri

Alzheimer’i ve Alzheimerli hastaları anlamak 18. Bölüm

01 Ağustos 2019 Perşembe, 19:44

Alzheimer hastalığı olan sevdikleriniz nefes alma sorunları yaşadıklarında, hava almak için normalden daha fazla efor harcarlar. Ayrıca derin bir nefes alamayacaklarını veya yeterince hava alamayacaklarını hissedebilirler. Sorun aniden başlayabilir veya haftalar hatta  aylar boyunca yavaş yavaş artarakta  ortaya çıkabilir.

Şu durumlarda acil sağlık yardımı isteyin

Bir nesne veya yiyecek parçasının akciğerlerine veya soluk borusuna kaçtığını gördüğünüzde.

Göğüs ağrısı ile birlikte  oluşan  terleme veya kusmaya, solunum problemleri eşlik ettiğinde.

Ani bir nefes alma sorunu ile birlikte  kızarıklık, kaşıntı veya şişlik oluyorsa bu durum ciddi bir  alerjik  reaksiyon olabilir.

Hastanızın  hiçbir neden yokken aniden  nefes almakta zorlanması, sıkıntılı bir durumun başladığını gösteren bir bulgudur.

Derileri, dudakları veya tırnaklarında  mor veya maviye renk oluşmaya başladığını görürseniz.

Nefes almak zorunda kalmadan birkaç kelimeden daha fazlasını söyleyemediğinde ciddi bir solunum sorunuyla  karşı karşıyasınız demektir.

Rahat nefes alamamadığı için yatağa veya koltuğa uzanamaması  en önemli solunum yetersizliği  bulgularından birisidir.

Nefes almaya çalışırken  boyun kaslarını çok zorladığında.

                                      Aşağıdaki durumlarda doktorunuzu  arayın

Merdiven çıkma gibi yorucu hareketlerler ile birlikte  yeni veya eskisine göre  daha artan nefes alma sorunları  olduğunda.

Endişeli, sinirli veya acı çekerken nefes almakta zorlanması halinde..

38 dereceden fazla ateşi olması halinde.

       Solunum problemleri   

Nefes alma problemleri hiç kimse için normal değildir, ancak Alzheimer hastalığı olan hastalar da olduğu gibi tüm  yaşlılarda sık görülür.  Bunlar birçok sorundan kaynaklanabilir.

Astım: Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde görülür.  Öksürük, nefes darlığı, hırıltı ve göğüste sıkışma hissi ile seyreder. Çoğu alerji kaynaklıdır.

Anksiyete:  Korku ve öfke gibi duygular nefes almayı etkilediği gibi  mevcut nefes alma sorunlarını daha da kötüleştirebilir.

Solunum yolu enfeksiyonu:  Havayolu veya akciğer enfeksiyonları (bronşit veya zatürree gibi) ağrı,  öksürük, ateş ve balgam çıkartma gibi bulgularla seyreder.

Boğulma:  Yer fıstığı veya az pişmiş et  gibi yiyecekler solunum yollarını tıkayabilir.

Diyet ve egzersiz : Fazla kilolu olan veya düzenli egzersiz yapmayan insanlar, aktif bir spor  yaptıklarında nefes almakta zorlanabilirler.

Akciğerlerde kan pıhtısı (pulmoner emboli):  Ani başlayan ve giderek artan nefes darlığı, terleme, göğüs ağrısı, huzursuzluk, öksürme, bazende ağızdan kan gelmesi ilk bulguları olabilir.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH):  Sigara içen insanlar arasında en sık görülen uzun vadeli bir akciğer sorunudur. Bazen amfizem veya kronik bronşitle birlikte seyreder.

Çökmüş akciğer (pnömotoraks):  Keskin  veya bıçak saplanır gibi tarif edilen göğüs bölgesinde şiddetli   ağrı ile birlikte , ani solunum sorunlarına neden olur.

Kalp krizi: Göğsün üzerinde bir ağrı veya baskı hissine  nefes almada zorluk eşlik eder.

Kalp yetmezliği: Kalp kan pompalama gücünün bir kısmını kaybettiğinde gerçekleşir. Diğer belirtiler arasında  bacaklarda şişlikle, öksürme ve karında sıvı toplanması bulunur.

Ciddi alerjik reaksiyon (anafilaksi): Nefes alma sorunlarıyla birlikte  kızarıklık,  kaşıntı ve özellikle boğaz bölgesinde belirgin olan şişme görülür.

                                                                      Nefes egzersizleri

Kontrollü solunum, akciğerlere mümkün olduğunca fazla hava girmesine yardımcı olan bir solunum yöntemidir.  Sevdiğiniz birinin bunu yapmasına yardımcı olun, faydasını görecektir.

Dümdüz oturmalarını sağlayın. Bu, havanın akciğerlere girip çıkmasını kolaylaştırır.

Bir ellerini göğsüne,  bir elini de karnına koymalarını isteyin. Nefes aldıklarında, midedeki el göğsündeki elden daha yükseğe çıkmalıdır. Bu, akciğerlerin altındaki büyük kasın (diyafram) akciğerlerin tam açılmasına yardımcı olmasını sağlar. Eğer çıkmıyorsa daha derin nefes almalarını söyleyerek aynı işlemi yaptırmaya devam edin. Mümkünse, sevdikleriniz sorunsuz  nefes aldıklarında, günde birkaç kez bu uygulayın. Bu şekilde, nefes almakta zorlandıklarında ne  yapacaklarını bilirler.

Solunum  sorunlarının çözümleri

Astım : Sevdiğiniz kişinin astımı varsa, sigara dumanı, parfüm, toz, hayvan küfesi, küf ve polen gibi şeylerden uzak durmalarına yardımcı olun. Doktorları kendileri için reçete ettiyse ilaçlarını düzenli olarak aldıklarından veya inhalatör kullandıklarından emin olun.

Öfke ve kaygı: Bu duygular nefes sorunlarına neden olabilir, ancak nefes sorunları da bu duygulara neden olabilir. Duruma bağlı olarak, sevdiklerinize  yardımcı olmak için  moralini yükseltecek farklı şeyler deneyebilirsiniz.Öfke veya kaygının nefes almasını zorlaştırdığını düşünüyorsanız, sakince konuşarak onları teselli edin. Eğer  izin verirlerse , ellerini tutun ya da elinizi onun omzuna  koyun. Yapmayı sevdikleri bir şeyi yapmalarını, yemeyi sevdikleri bir şey teklif edin veya sevdikleri  bir müziği çalarak  onların dikkatini dağıtın.

Daha fazla endişeli olurlarsa biraz ara vererek,  birkaç dakika sonra tekrar deneyin.

Nefes almayı kolaylaştırmak için vücut pozisyonlarını değiştirmelerine yardımcı olun.

Onları rahatsız etmeyeceğine emin olursanız  yüzlerine soğuk hava üflemek için bir fan kullanın.

Nefes egzersizlerini denemelerini sağlayın.

Talimatlarınızı anlamıyorlarsa açıklamaya çalışmayın. Dikkatini başka yönlere çekin.

Solunum problemleri kötüye giderse veya hasta görünüyorsa, yardım isteyin.

Bazen banyo yapmak  veya giyinmek gibi günlük rutin işleri yapmak bile bulunan  nefes alma problemlerini daha da kötüleşmesine yol açabilir.

Günlük aktivitelerle ilgili sorun yaşayan hastanıza   yardım etmek için yapabilecekleriniz.

Aktiviteleri daha küçük parçalara  ayırın ve aralarında dinlenme molaları  bırakmalarını sağlayın.

Basit bir veya iki adımlı yönlendirmeler  kullanın, böylece bunalmış hissetmezler.

Bunları desteklemek için yardımcı malzemeler kullanmayı deneyin, örneğin banyo yaparken bir yürüteç veya banyo taburesi  kullanmak gibi.

Tuvaleti kullanmak için onlara çok zaman  verin, böylece acele etmeleri veya endişelenmeleri gerekmez.

Evin etrafına sandalyeler yerleştirin, böylece gerekirse oturup  dinlenebilirler.

Solunum sorunlarını azaltamaya çalışın

Sevdiklerinize solunum sıkıntısı yaşatmamak için bazı şeyler yapabilirsiniz.

Sıcaklık, hava kirliliği, polen, sigara dumanı, kimyasal koku ve toz gibi büyük ve ani değişikliklerden   uzak durun.

Sevdiklerinize, her gün üç büyük yerine beş veya altı küçük öğün yemeği verin. Yavaş yavaş yemek yemelerini hatırlatın. Soğan, lahana, Brüksel lahanası, fasulye, gazlı içecekler gibi gazlı içeceklere ve baharatlı yiyecekleri tercih etmeyin veya mümkün olduğunca az kullanın.

Bol bol su içmelerini ve lifli yüksek bir diyet yemelerini sağlayın. Bu onların kabız olmalarını ve tuvalete zorlanmalarını önler.

Yemekten sonra bir  saatte  yüksek enerjili aktivitelerden uzak durmalarını sağlayın.

Egzersiz, solunum problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Başlamadan önce, doktorlarına sevdikleriniz için ne tür egzersizlerin uygun olduğunu araştırın.

 Yazı dizimiz devam edecek   

Gelecek bölüm:  “Alzheimer hastalarında halüsinasyon, hezeyan, paranoya “

www.haberhurriyeti.com / Dr. Cem Aydemir

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz