Son Dakika
15 Kasım 2019 Cuma
”

Alzheimer hastalarında banyo ve tuvalet sorunları

Alzheimer’i ve Alzheimerli hastaları anlamak 20. Bölüm

05 Ağustos 2019 Pazartesi, 18:40

Alzheimer hastalığı olan birine evde bakım sağlıyorsanız, banyo faaliyetlerini yönetmek  oldukça zordur.  Alzheimer hastalığı olan kişi banyo yapmak veya tuvalete kendi başına güvenle giremiyor olsa da, soyunmaktan ve yardıma ihtiyaç duymaktanda  utanıyor olabilir. Bu durum bakıcı içinde sorundur.   Özellikle bakıcı bir çocuk veya akraba ise onlar için daha fazla rahatsız edici olabilir.

Bu hasatlığı yaşayan bazı  insanlar için banyo yapmak  çoğu kez korkutucu bir deneyimdir.  Ancak bir banyo neredeyse her zaman bir duştan iyidir. Alzheimer hastalığı olan bir kişi, yağmur fırtınası ile duşu birbirine karıştırabilir. Banyo yaptırmak, bakım verenlerin karşılaştıkları en zor kişisel bakım etkinliğidir.

Hastanızın gösterdiği tepkiler, banyo yapmanın ne  olduğunu hatırlamaması, bu olaydan sıkılması  veya başka rahatsızlıkları bu konuya eşlik edebilir.

Alzheimer hastalığı olan kişiyi kendi gerçeğinize çekmeye çalışmayın. Belki de  onun her gün banyoya gerçekten ihtiyacı yoktur.  Örneğin, bazı günlerde  sadece bir sünger ile silinmeleri  onlar için yeterli olabilir.

Alzheimer hastalığı yaşayan  sevdiklerinize banyo konusunda yardımcı olabilecek  ipuçları

Düzenli bir  banyo programı hazırlayın.

Banyo için günün sessiz ve sakin bir saatini seçin.

Rutinler  hastanıza  çok yardımcı olur.  Örneğin  favori bir TV şovundan sonra, düzenli olarak daha rahat banyo yaptırabilirsiniz.

Gizlilik konularını unutmayın. Alzheimer hastalığı olan bir kişi için banyo yapmanın korkutucu veya utanç verici olabilir. Bu konuda ona yardımcı olun. Kişinin hafif banyo kıyafetleriyle banyoya girmesini sağlayın. Onlara yardım ederken daima güler yüzlü, sakin, nazik ve saygılı olmaya çalışın veya bakıcıları bu yönde uyarın.

 Banyonun oda sıcaklığı normal  olmalıdır.

Banyo yaptırdığınız odada  kişiyi fiziksel  veya duygusal olarak  rahatsız edecek her şeyi ortadan kaldırarak,  onları duygusal olarak rahatlatın.

Hastanızın ilk önce güvenliği sağlayın. Her zaman önce güvenliği düşünmelisin. Alzheimer hastalığı olan bir kişiyi  banyoda asla yalnız bırakmayın.

Banyoda tutunma üniteleri yaptırın. Banyonuzda kullanılacak paspaslarınızı  kaymaz  olanlardan seçin.

Demanslı bir kişiyi yıkarken, kişinin mümkün olduğunca bu işlemi tek başına yapmasına izin verin. Gerektiğinde yardım etmeye hazır olun, ancak yalnızca gerektiği kadar düzeyini sunmaya çalışın.  Hastalığın erken  aşamalarda, kişinin banyo yapması için yalnızca bir hatırlatma yeterli olabildiği halde hastalık ilerledikçe, daha fazla yardıma ihtiyacı olacaktır.

Banyoyu önceden hazırlayın.

Büyük havlular çok işe yarar. Bunlar kişiye gizlilik ve tamamen sarıldığında sıcaklık hissi yaratacak kadar büyük ve kaliteli olmalıdır.

Hastanıza  yıkanma zamanını söylemeden önce şampuanı ve sabunu hazırlayın.

Sabun, şampuan ve diğer malzemelerini kolayca ulaşabileceği yerlere yerleştirin.

Şampuanı başka bir kap içerisinde köpürtmesini sağlamak amacıyla şampuan kapları bulunması iyi olur.

Gözüne şampuan veya sabun kaçmasını önleyecek şekilde göz koruyucuları  kullanın.

Su sıcaklığının izlenmesi önemlidir.  Su tehlikeli derecede sıcak olduğunda kişi hissetmeyebilir veya su çok soğuksa banyoya direnebilir. Daima su sıcaklığını kontrol edin.

Banyoyu güvenli hale getirmek

Banyoyu mümkün olduğu kadar güvenli ve konforlu hale getirmek önemlidir.

Farklı yüksekliklere ayarlanabilen bir küvet tezgahı veya banyo sandalyesi kullanın.

Banyonun yerlerinin mümkün olduğu kadar kuru olmasını sağlayın.

Hastanızı  asla banyoda yalnız bırakmayın.

Kırılmaz malzemelerden yapılmış ürünler kullanmaya gayret edin.

Keskin cisimleri ( cımbız, makas gibi) erişilmeyecek yerlere koyun.

Tuvalet konusunda hastanıza yardımcı olun  

Alzheimer’lı birçok kişi tuvalete gitmekte zorlanır. Mesane kontrolü kaybının olması da olağan dışı değildir. Erken Alzheimer hastalığı olan insanlar, idrar yapmak için  kıyafetlerini çıkarmayı unutabilirler.  Ayrıca Alzheimer hastalığı olan bir erkeğin gece uyanması ve bir çöp sepetine ya da bir bitkinin içerisine idrarını yapabilir.  Bağırsak kontrolünün kaybı, genellikle  idrar sorunlarından daha sonra gelir.

Alzheimer’lı kişinin  gün içerisinde sık sık tuvalete  gitmelerini sağlayın. Unutmayın, ne zaman gitmeleri gerektiğini size söyleyemeyebilirler.

İşaretleri tanıyın. Tıpkı bir çocukta olduğu gibi, sevdiklerinizin tuvalete ihtiyacı olduğunu  kıyafetlerini çekmesi  ya da sandalyesinin  etrafında de dolaşmasıyla  belli edebilir. Bunu yadırgamayın derhal tuvalete yönlenmesine yardımcı olun.

Daima sakin olun. Kazalar meydana geldiğinde   üzüntünüzü belli ederseniz,  hastanızda  üzülecek ve durumla başa çıkmanızı  zorlaştıracaktır.

Bazı önleyici tedbirler deneyin. Yatmadan önce sıvıları sınırlamak yardımcı olabilir.

Kabızlığın Alzheimer hastalığı olan insanlar arasında sıkça görülen bir sorun olduğunun farkında olun.  Alzheimer’lı bir kişi kabız olduğunda, ruh halini ve davranışını  etkileyebilir. Düzenli barsak hareketlerini teşvik etmek için gerekirse ilaç yardımı alın.

Daima oluşabilecek kazalara karşı hazırlıklı olun. Bu kazaların  zaman geçtikçe daha sık görülmesi muhtemeldir.

Evin dışına çıkarsanız, yol üzerindeki en  yakın tuvaletlerin nerede olduğunu, yola çıkmadan önce araştırın.

Evin dışında  bir tuvalet kazası olması durumunda ne yapacağınızı baştan belirleyin. Gerekli temizlik malzemesini ve yedek kıyafetleri daima yanınızda bulundurun.

Tuvalet sorunu yaşayan hastanızın bakımının zor olduğunu kabul edin.

Bazı durumlarda, özellikle ilerlemiş Alzheimer hastalığında, yardıma ihtiyacınız olabilir.

Alzheimer hastası için bakıcı olmak zor bir iştir ve banyo yapmak ve tuvalete girmek çok zorlu meseledir. Mutlaka uyum sağlamanız ve esnek olmanız gerekir.

Burada belirtilen önerilerin bazılarını benimsemek sevdiklerinize saygı duyulduğunu ve yaşamlarının mümkün olduğu kadar normal olmasını sağlayabilirsiniz.

 Yazı dizimiz devam edecek

Gelecek yazı:  “Alzheimer hastalarında yutma ve çiğneme problemleri’’

www.haberhurriyeti.com / Dr. Cem Aydemir

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz