Son Dakika
21 Nisan 2019 Pazar

ALKOL’LE NİKOTİN’İN ATEŞ DANSI’NI İZLEDİNİZ Mİ?

 Sigara ve içki bağımlılığı nedir?

16 Ağustos 2018 Perşembe, 22:30

ALKOL’LE NİKOTİN’İN ATEŞ DANSI’NI İZLEDİNİZ Mİ?

Alev, Esin, Ayhan ve Talay Meksika’da son olarak Tulum’a gitti. Yemekleriyle ün salmış La Siesta’ya vardılar. Söylediler yemeklerle şarabı. Taklitler yapıp durdu Talay gelinceye kadar ısmarladıkları. Hazırdı on beş dakika sonra sofra. Kaldırdılar kadehleri tokuşturup demek için şerefe. Çaldı o sıra telefonu. Buruşturdu yüzünü Talay; “Güven hoca. Rahat yok tatilde bile!”.

“Hocam merhaba. Buyrun. (…..) Sesinizi dışarı mı vereyim? (…..) Peki hocam dışarı verdim. (Esin, Ayhan ve Alev size de merhaba. Nasılsınız sevgili öğrencilerim? Çok eğleniyorsunuz La Siesta’da.). (Baktılar birbirlerine şaşkın şaşkın. Nerden biliyordu Güven hoca?). (Yemekler gelene kadar benim burcumu sorgulamış Talay. Sorgularkende demin yan masada oturan Çinli iki köylü bayan arkadaşım da videoya almış.İki  arkadaşım da Çin’in içinden. İyi bilirler Türkçe’yi de. Çektikleri videoyu telefonlarınıza gönderiyorum. Ve dördünüzden de küçük bir şeyihemen istiyorum: Alkol’le Nikotin’in Ateş Dansı’nı yazın tek sayfada.En geçiki saat sonra telefonla iletin. Çocuklar ben başak burcu değilim. Bir koçum. Ve bir iç mimarım. Adım gibiGüven’in bana… Göndermezseniiiz……görürsünüz okula dönünce döşenen başakları.).

Kapladı birden masayı kutsal sessizlik. Düştü video telefonlara kafalarına düşen saksı gibi…

“Taylan hepsi senin yüzünden!” dedi Alev; “Gelmedi mi aklına başka gıcık profesör?”.

“Meksika ile Çin arası en az 13 bin kilometre. Kimin aklına gelir? Çin’den gelen iki bayan da  gıcığın tanıdığı olacak. Onların da eğlendiklerini sanıyordum. Gülümsemeleri meğerse…”.

Esin; “Süre azalıyor. Başlayalım. Tıp değil mimarlık okuyoruz. Ne önerirsin Ayhan?” dedi.

“Evet tıpta değiliz. Hem tek sayfamız var. Çok cok basit olmalı. Giremeyiz öyle dallı budaklı ayrıntılara. Genelleme. Alev:Sigara ve içki bağımlılığı nedir? Esin: Nikotinle alkolün bünyedeyolculuğu. Taylan: Bünyede zararları ne? Ben; Nasıl kurtulabiliriz?.Millet cepler İnternet’e.”.

Tamamlamıştı yarım saat sonra ödevlerini dördü de. Bakıştılar… Baktılar Alev’e.

“Bakmayın alacaklı gibi. Biliyorum. Sıranın önündeyim. Dinliyorsunuz. İşte Alev’in çenesi:

 Sigara ve içki bağımlılığı nedir?Ayırıyorum bir kenara ruhsal bozuklukları. Ve de aileden gelen genetik bozuklukları. Ailede bağımlılık varsa birey daha çok yatkın olabiliyor. Veya zihniyeti yani dünyayı algılayışı bağımlılığa yatkınlığı artırabiliyor. Ancak soruluyor sıradan bireyler için “bağımlılık mı, yoksa alışkanlık mı?” diye de. Geldi aklıma araştırırken iki soru.  İkisi birdendoğru olabilir mi?Veya ikisi de doğru değil. Yanıt değiştirebilir belki bakış açısını.”

Sordu Taylan: “Neymiş o?”.

“Hamileler… Bakmayın öyle. Evet hamileler.Bebeğinin geleceğini öğrenen anne bırakıyor sigarayı veya içkiyi. Çocuk sütten kesilinceye kadar. Sonra gene sigaraya veya içkiye dönüş. Bırakanları da duydum. Yani “Bağımlılık mı, yoksa alışkanlık mı?Neyse. Döneyim konuya.”.

Araya girdi Ayhan: “Son bölüm‘Nasıl kurtulabiliriz’de değiniyorum.. Ateş Dansı’na devam”.

“Bağımlılıktan kasıt sigaranın ve içkinin aşırı tüketilmesi. Sonuçta şöyle soralım: Her ikisi de yanlış miktar ve sıklıklarla kullanılma sonucunda oluşan bir kullanım bozukluğu mu?.Sigara nikotinle içki ise, bireye dünyayı toz pempe gösteriyor. Veya unutturuyor. Yani bağımlılığın kapısını aralayabiliyor. İki bağımlılıkta iki etken söz konusu. Voleybolda veya masa tenisinde atan ve karşılayan gibi düşünebiliriz. Nikotin fiziksel olarak atıyor. Bireyin o anki psikolojisi isekarşılayan. Bireye göre değişiyor. Sorunlu bireyler psikolojik bağımlılığa daha fazla eğilimli.”.

“Sıra sende Esin.” dedi Ayhan.

Gülümsedi Esin: “Ateş Dansı’nın bu figürünün adı ‘Nikotinle alkolün bünyede yolculuğu’. İlkin

nikotin. Nikotin8 saniyede beyne ulaşıyor. Beyindeki ödül merkezine… Gereksinmelerimiz var. Yemek içmek gibi. Yeni bir şey satın almak gibi. Kendimizi ödüllendirdik. Bunu bildirmek için postacı yani dopamin kullanıyor.Ve nikotin artırıyor kandaki dopamin düzeyini.Dopamin düzeyi arttıkça mutluluk hormonu endorfini salgılatıyor. Nikotin ağrı veren zehir. Savaşmalı bünyemiz bu zehire karşı.Korumalı kendisini. Savaşır. Endorfin ve endomorfin salgılayarak.”.

“Vay canına!” dedi Talay: “Sanıyordum ki nikotininkendi keyif verici. Heyecanlandım.”.

“Belki ‘keyif verdirten madde’ denilebilir. Neyse. Geldik püf noktasına. Sigara içilme sayısıyla süresi artıyor. ‘Endorfin Salgılanma Gemisi’nin dümenine nikotin geçer. Nikotin kaptan artık.

Bağlanır beynin ödül merkezine. Artık kana karışan nikotin kadar salgılanmaktadır endorfin.

Alkolse bünyede şu yolu izliyor. Yerleşiyor mideye. Beşte biri mideden karışıyor kana. Gerisi yani beşte dördü ince bağırsaklardan doğru kana. İlk istasyon karaciğer. Yağ asitlerini yakıp enerji üretmek karaciğerin ilk görevi. Alkol değiştirir işlevi. Değiştirir ama. Birikmeye başlar yağ asitleri karaciğerde. Gider kalbe, akciğere ve bronşlara. Başlar beynimizi uyuşturmaya,”

“Yani.” dedi Alev: “Ne kadar köfte o kadar ekmek. Bitti sanırım. Haydi öt Belacıbaşı Talay!”.

“En çok sendin gülen. Suç ortağımsın. Neyse. Sıra fasülyenin yararlarında. Alkolle nikotinin bünyedeki zararları ne? Önce nikotine göz atalım mı? Ben de öyle düşünmüştüm. Öyle yalnız değilmiş nikotin. Bazı arkadaşları: Radon (radyasyon), Metanol (füzeyakıtı), Toluen (tiner), Kadmiyum (akü mentali), Bütan (tüpgaz), DDT (böcek öldürücü), Hidrojen siyanür (zehirli gaz), Aseton (oje söker), Naftalin (güve kovar), Arsenik (fare zehiri), Amonyak (tuvalet temizler), Karbonmonoksit (kandaki oksijenin taşınmasını aksatır). 4 binzehir maddesi var.

“Bunlar pahalı. Sigara bedavadan da ucuzmuş. Alkol mü var sırada?” dedi Ayhan.

“Alkolünkü kısa. Şu şözlerle bitirmişti Esin: “Başlar beynimizi uyuşturmaya…”. Alkol bir belli düzeyin üstüne çıkarsa. En iyisi küfelik olmaktır. Eskiden meyhanelerin kapanma saatlerinde küfeciler beklermiş. Dürtermiş meyhaneci. Ayakta duramayanları taşırmış küfeciler evlerine.

Sonraki aşama komalık. Herkesin alkol eşiği değişir. Kimisi iki kadehle bulur kafayı. Fıçıdır kimisi. Hastanelik eder alkol koması. Doktorluk iştir. Sınırını geçen komaya. Bulanık bilinç bir ‘hoş geldin’ der. Çift görür. Kusar. Şiddetli baş ağrısı. Solunum güçlüğü. Eyvallah buna da.”

Sordu Alev: “En iyisi küfelik dedin. Eyvallah çektin komaya. Daha kötüsü de var mı?”.

“Çıkarılamazsa koma tünelinden… Çıkıştaki ışık Mezarcı Mahmut’un. Daha da kötüsü yok!”.

Sıra Ayhan’a geldi: “Nasıl kurtulabiliriz? Doğacak bebeğiiçin anne sigarayı içkiyi birden bire kesiyor. Annelik duygusu yeniyor. Doğal istenç dayanıklılıkla yenme aracı. Mutsuzluk nedeniher ne isebağımlılık kaynağı. Kadında bile her zaman bebek istenci yok. Arama erkeklerde.”.

Esin: “Şunu mu demek istiyorsun? Bırakmayı istemek istençtir. Direnci mi artırır?” diye sordu.

“İşte bu ilk adımı atmak! ‘Hedeflerle azaltarak bırakmak istenci’. Sözgelimi ilk hafta günde dört sigara veya bir duble. Gelen 15 gün,gün aşırı iki sigara, bir duble. Gelen ayda dört günde birer sigara, duble gibi. Ancak hedeflerhiç aşılmayacak. İstenç,direncin kaynağı.”.

Talay: “Bir dakika Güven hocadan mesaj.‘Korku boku Selanik! Bitmiştir tek sayfa. Benden size armağan altın başak’.Yani hocam! Çocuklar hep birlikte”. HASTTİRİNGENZİBİDDE!”.

www.haberhurriyeti.com / MURAT TEPEBAŞILI

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz