Son Dakika
20 Mayıs 2019 Pazartesi

“Aktif Yurttaşlık Hakkımızdır”

Engelliler Konfederasyonu, Yaşam Boyu Eğitim Derneği’ni kendisine ortak edindi ve Avrupa Komisyonu’na 42 ay sürecek şekilde sundukları projeye hatırı sayılacak bir fon sağladı. 52 ilde Yerel Engelli Meclisleri kurumak üzere harekete geçilecek.

27 Kasım 2018 Salı, 12:26
Engelliler Konfederasyonu, Yaşam Boyu Eğitim Derneği'ni kendisine ortak edindi ve Avrupa Komisyonu'na 42 ay sürecek şekilde sundukları projeye hatırı sayılacak bir fon sağladı. 52 ilde Yerel Engelli Meclisleri kurumak üzere harekete geçilecek.

Türkiye’de  engellilik konusunda çalışan  sivil toplum örgütleri, AB destekli bir proje ile birbirlerine bağlı bir ağ ağ oluşturuyor. Projemizin adı; “Aktif Yurttaşlık Hakkımızdır: ‘Türkiye Engelliler Meclisi’ne Doğru” (Active Citizenship is Our Right: Torbirlerine bağlı bir wards Turkish Disability Assembly).  “Türkiye Engelliler Meclisi”nin kurulması, il Engelli Meclisleri’nden 96, yerel yönetimler, yereldeki kamu kurumları ve akademisyenyerden 30 olmak üzere toplam 126 kişinin katılımıyla gerçekleşecek. Proje ekibi, Türkiye Engelliler Konfederasyon Başkanı Turhan İçli’nin koordinatörlüğünde çalışacak. 

Engelliler Konfederasyonu, Yaşam Boyu Eğitim Derneği’ni kendisine ortak edindi ve Avrupa Komisyonu’na 42 ay sürecek şekilde sundukları projeye hatırı sayılacak bir fon sağladı. 52 ilde Yerel Engelli Meclisleri kurumak üzere harekete geçilecek. Bu yapılanmayı, bütün illerden katılımla Türkiye Engelliler Meclisi’ni oluşturma yoluna gidilecek. Meclis; çocuk, kadın, genç ve yaşlı engelli bireylerin haklarını savunmak ve geliştirmek için bir baskı gücü olarak kullanma hedefi için çabalayacak. Proje kapsamında, engelli haklarının geliştirilmesi için çalışan yerel ve/veya bölgesel dört sivil toplum örgütüne fon sağlanacak. Meclis sivil toplum örgütlerinin idari ve mali kapasitesini güçlendirmek; iletişim, medya, gönüllü yönetimi, savunuculuk, lobicilik ve izleme gibi alanlarda daha etkin olmaya çalışacak. Söz konusu ağın,  Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi bağlamında güçlendirilmesi nihai hedef olarak belirlendi.

Proje faaliyetlerinin yürütüleceği iller şöyle;

Ankara, Konya, Kayseri, Eskişehir, Sivas, Niğde, Nevşehir, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Balıkesir, Sakarya, Edirne, Tekirdağ, Çanakkale, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Kütahya, Uşak, Antalya, Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye. Isparta, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Batman, Van, Erzurum, Elazığ, Ağrı, Kars, Bingöl, Erzincan, Tunceli, Samsun, Trabzon, Ordu, Çorum, Amasya, Sinop, Artvin, Zonguldak, Karabük.

Ankara, Konya, Kayseri, Eskişehir, İstanbul, Bursa, Kocaeli, Edirne, Çanakkale, İzmir, Aydın, Antalya, Adana, Hatay, Diyarbakır, Gaziantep, Şanlıurfa, Batman, Van, Bingöl, Samsun, Trabzon, Amasya, Artvin, Zonguldak, proje eğitimlerinin sürekli merkezleri olarak belirlendi. r:

Türkiye Engelliler Meclisi’ni oluşturmak üzere aralarından temsilcilerin belirleneceği kişiler; Savunuculuk ve lobicilik, izleme ve arşivleme, Uluslararası sözleşmelerin komitelerine gölge rapor hazırlama, İletişim ve medyayı etkin kullanma, Kaynak geliştirme, Gönüllü yönetimi konularında kapasitelerini artırmak, bilgi ve becerilerini geliştirmek için üç günlük eğitimler düzenleyerek güçlenmelerine yardımcı olmak için çabalayacak. Gençlerin engelli hakları savunusuna katılımı teşvik edilecek. Katılımcılar belirlenirken kadın ve erkeklerin eşit temsili sağlanacak. İletişim araçlarının çeşitliliğine özen gösterilecek (Skype, tele-konferans, sosyal medya…) Engelli örgütleri arasında iletişim ve işbirliğinin güçlenmesi hedefinden uzaklaşılmayacak. Uluslararası sözleşmeler ve ilişkili dokümanlar, politika geliştirme sürecindeki temel dayanak olacak. Proje ekibinde zaman ve insan kaynağı yönetiminin yanı sıra risk ve kriz yönetimi becerileri de artırılacak. Sürekli ve birlikte öğrenme yöntemi benimsenecek, danışma kurulundan yararlanılacak.

www.haberhurriyeti.com / YAĞIZCAN YENİCİ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri