Son Dakika
17 Kasım 2019 Pazar
”

Akdağ’dan bağımlılıkla ilgili çok önemli açıklama

Uyuşturucu ile mücadele için Yüksek Kurul oluşturuluyor.

26 Kasım 2017 Pazar, 15:22

CNN Türk’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu programına konuk oldu. Prof. Dr. Akdağ, Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla yeni bir ‘Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu’ oluşturulacağını söyledi. Türkiye’de güvenlik güçlerinin çalışmasıyla ele geçirilen uyuşturucunun miktarının tüm Avrupada ele geçirilenlerin 2 katı olduğunu belirten Akdağ, uyuşturucuda Türkiye’yi transit geçit olarak kullanıyorlar. Son zamanlarda doğu Avrupa’dan Türkiye’ye sentetik uyuşturucular getiriyor ve gençlerimizi zehirliyorlar. Uyuşturucu ile mücadele için ALO: 191 Uyuşturucu ile mücadele hattından herkes, bağımlılar, aileler destek alabilirler” dedi. (Alo 191 sabit hatlardan ücretsiz aranabiliyor ve 7 gün 24 saat hizmet veriliyor.) Uyuşturucu için yeni tedavi ve Rehabilitasyon merkezlerinin  (AMATEM) devreye gireceğini de belirten Akdağ,  takip ve rehabilitasyon sürelerinin de 3-6 ay olarak düzenleneceğini açıkladı. Kentlerde uyuşturucu kullanma analizlerinin yapılacağını ilk olarak Adana’da atıksu analizleriyle ne tür uyuşturucuların kullanıldığı konusunda araştırmaların başlatıldığını da belirten Recep Akdağ, “Büyük şehirlerimizde İstanbul’da, İzmir’de Ankara’da da bu tür çalışmalar yapılacak” dedi.

Yüksek şehirleşme nedeniyle, depresyonların arttığını da dikkat çeken Akdağ, “Rasgele Psikiyatrik ilaç kullanılmaması gerektiğini de belirtti.

Başbakanın talimatıyla  uyuşturucu, alkol, sigara ve teknoloji bağımlılıklarıyla mücadele için ‘Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu’ oluşturulacağını belirten Akdağ, bunun  “Altında gruplar oluşturacağız. Bir, uyuşturucu grubu zaten çalışacak, ikincisi sigara grubu, üçüncüsü alkol grubu, dördüncüsü biraz yeni ama çok önemli bir alan, teknoloji bağımlılığıyla mücadele grubu. Bu dört alanda bakanlıklarımızın koordinasyonunu en yüksek seviyeye çıkararak, bu arada sigara mücadelesini de iyice pekiştirmiş olacağız” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz