Son Dakika
20 Mayıs 2019 Pazartesi

AKARYAKIT ZAMMINA PROTESTO

Fransa’da akaryakıt zamları vatandaşları isyan ettirdi. Paris’te toplanan eylemcilerle polis çatıştı.

25 Kasım 2018 Pazar, 19:43

Fransa’da akaryakıt fiyatlarındaki yüzde 23’lük artışa karşı araçlarda bulundurulması zorunlu olan reflektörlü sarı yelekleri giyerek protesto eylemleri başlatan “sarı yelekliler” dün başta başkent Paris olmak üzere çeşitli kentlerde yine sokaklara çıktı. “Macron istifa”, “Hırsız Macron”, “Biz Paris’e pikniğe gelmedik” sloganları ile Champs-Elysees bulvarından Concorde meydanına doğru gitmek isteyen göstericiler polis engeli ile karşılaştı.
Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ofisinin bulunduğu Elysee Sarayı’na yürümek isteyen eylemcilere polisin göz yaşartıcı bomba ve tazyikli su ile müdahale ettiği, 18 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
PROVAKATÖRLER KARIŞTI
Eylemcilerin arasındaki aşırı milliyetçi gruplar parke taşlarını söktü, araçları ateşe verdi. Eylemciler bu grubu içlerinden atmak için mücadele etseler de başarılı olamadı.
Eylemlerde akaryakıt zamlarının Fransa’da özellikle kırsal kesimde yaşayan ve işlerine gitmek için araç kullanmak zorunda olan çalışanları etkilediği vurgulanıyor.
AKARYAKIT FİYATLARI NE KADAR ARTTI
Fransa’da son 12 ay içerisinde dizel akaryakıta yüzde 23 zam yapılırken bir litre dizel yaklaşık 1.5 euro (yaklaşık 9 TL) oldu.
Macron yönetiminin doğaya verilen zararı azaltmak için hidrokarbon vergisi oluşturması, çevrecilerin takdirini toplarken, otomobil sahiplerinin tepkisini çekmişti. Hidrokarbon vergisi dizelde litre başına 7.6 Euro sent ve benzinde 3.9 Euro sent artırılmıştı.
Fransa’da sarı yeleklilerin sokağa dökülmesine sebep olan yeni zam dalgası ise 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girecek. Bu yeni zamlarda dizelin fiyatı 6.5 Euro sent artacak ve petrol 2.9 Euro sent artacak.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri