Son Dakika
21 Ağustos 2019 Çarşamba
”

Ailenin bilmesi gerekenler

Alzheimer’i ve Alzheimer’li hastayı anlamak (5.Bölüm)      

07 Haziran 2019 Cuma, 14:57

Alzheimer bilindiği gibi ileri yaşlarda ortaya çıkıyor. Günümüzde  yaşam sürelerinin eskiye göre uzaması  ile birlikte hastalığa maruz kalanların sayısısı artmaktadır. Mevcut ilaçlar hastalıkta ortaya çıkan semptomları bir şekilde hafifletse de hastalığın ilerlemesini durduran veya  yavaşlamasını sağlayacak bir ilaç henüz  bulunmuş  değildir.

Alzheimer  hastalığı teşhis konulduktan sonra bu hastalığı yaşayanların bakım ve ihtiyaçlarının değişeceği yakın çevresi ve ailesi tarafından bilinmelidir.  Hastaların bundan sonraki yaşamlarını kolaylaştırmak için ailenin bir bakım planı oluşturması zorunludur.  Bu plan içerisinde hasta olan kişilerin önceki yaşamlarını ve hoşlandıkları özel konular mutlaka dikkate alınmalıdır.

Bilindiği gibi  bu hastalığa yakalanmış aile bireyinizin yirmi dört saat boyunca bakıma gereksinmesi vardır.  Hastalığın erken evrelerinde aile bireyleri genellikle evde bakımı tercih ederler. Fakat hastalık ilerledikçe evde bakım zorlaşmakta ve profesyonel bakıma gereksinim duyulmaktadır.

Alzheimer bakım seçenekleri

  1. Günlük bakım merkezleri : Yakınınız resim, seramik, müzik gibi sanatsal işlevlerden hoşlanıyorsa bu merkezler çok faydalıdır. Hasta kişi özel araç ve deneyimli personel tarafından evinden alınmakta uygun bir saatte evine getirilmektedir. Yurdumuzda yeni yeni açılmaya başlayan bu merkezler yurt dışında yaygın bir kullanım alanı bulmaktadır.
  2. Yardımlı evde bakım : Giyinmek veya yemek hazırlamak gibi bireysel işlerini yapamayan fakat henüz tıbbi uzmanlığa ihtiyaç duymayan yalnız bireyler kendi evlerinde destekli bakımla yaşamlarını rahatlıkla sürdürebilirler. Bu bakım hizmeti saatlik olabildiği gibi yirmi dört saate kadar da uzayabilir. Bu bakım temizlik, yemek, çamaşır yıkanması ve ütülenmesiyle zaman zaman eğlence etkinlikleri de içermelidir.
  3. Evde kişisel bakım : Evde bakmak zorunda olduğunuz Alzheimer hastalığına yakalanmış bir yakınınız varsa çok kısıtlı bir ortam yaratmadan yaşamı  kolay ve güvenli hale getirmek için bazı değişiklikler gereklidir. Bunların başlıcaları.

Yaralanmaya neden olabilecek kesici mutfak aletleri, tüm ilaçlar, böcek uzaklaştırıcılar, ev temizlik ürünleri kilitli dolaplarda saklanmalıdır.

Ev içerisinde darlık ve yoğunluk yaratan fazla eşyaların evden uzaklaştırılmasıyla hastaya rahat bir hareket imkanı sağlayın. Merdiven boşlukları, depo alanlarının kapılarını sürekli kapalı tutun.

Halı ve kilimler kaldırılmalı veya kayması önlenmelidir.

Banyo ve tuvaletlerde ihtiyaç sırasında tutunmayı sağlayacak özel donanımlar oluşturulmalıdır.

Kapı ve pencerelere kilit  yerine açıldığında cep telefonunuza mesaj gönderen alarm sistemi takın.

Evde yangın tüpü ve duman dedektörü bulunmasında fayda vardır.

Oda, hol ve merdivenlerin iyi aydınlatıldığına emin olun. Gece hastanın odası ile tuvalet arasında sürekli aydınlık sağlayan bir lambayı açık bırakın.

Şohben suyunun  her zaman otuz dereceden fazla olmamasını sağlayın.

Eletrikli aletleri ortadan kaldırın.

Oda ısısını düzenli olarak kontrol edin.

Huzurevi : Evde bakımın yetersiz olduğu durumlarda ve artık tıbbi bir bakımında gerektiği hallerde profesyonel bir bakım evi hastaya yardımcı olabilir. Günün her saati tıbbı bakım ve hasta denetimi sağlamalarının yanı sıra özel beslenme konusundada faydalı olurlar.

Aile üyelerinin ve bakıcıların dikkat etmesi gereken konular

Alzheimer hastası olan bir kişi basit bir işi yaparken bile zorlanabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız hastanın moralini bozabilecek bir söz söylemeyin.

Kişinin en uyanık ve dinç olduğu saatlerde banyo yapmasını sağlayın

Acele etmeyin. İşlerin eskisinden daha uzun sürmesi bilinmeli ve bir işi yaparken sık sık ara vermesi anlayışla karşılanmalıdır.

Hatanın mümkün olduğunca çok aktivite yapmasına izin verin

Tek adımlı iletişim sağlayın. Mesela ‘‘Mümkünse rica etsem tuzu bu tarafa uzatman mümkün mü ?’’ demektende  ‘‘Tuzu verirmisin?’’ demek yeterlidir. Kıyafet giyeceği zaman sadece iki tane seçenek sunun.

Dikkat dağıtıcı ortamlarda bulundurmayın. Mesela odası evin yola bakan tarafındaysa bundan rahatsız olabilir. Daha sakin bir oda da kalmasını sağlayın.

Banyo yapmak istemezsse zorlamayın. Unutmayınız ki tepkileri, davranışları eskisi gibi olmadığı gibi alıştığınız davranış tarzında da olmayabilir.

Sabır, esneklik, iyi kişisel bakım, her konuda anlayış  gelecekte ki zorluklara ılımlı bir şekilde ulaşmasını sağlar.

Yazı dizisi devam edecek

www.haberhurriyeti.com / DR. CEM AYDEMİR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz