Son Dakika
22 Kasım 2019 Cuma
”

Ailemden önce Kılıçdaroğlu, aradı

20 Temmuz 2019 Cumartesi, 23:28
Bahri Karataş ( KHA)
Oyuncu Orhan Aydın İzmir Urla’da attığı tweetler nedeniyle dört gün önce gözaltına alınmıştı. Aydın, gözaltına alındığını yazan tweet’ ini paylaşımının ardından  kısa bir süre içinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun telefonla kendisini  aradığını, geçmiş olsun,yapılacak ne varsa yapmaya hazır olduğunu  dediğini belirtti.
 Tiyatro ve dizi oyuncusu 72 yaşındaki Orhan Aydın, 16 Temmuz’ da Urla’da düzenlenen 8′ inci  Uluslararası Urla Toprak Sahne Tiyatro Festivali etkinlikleri için ilçede kaldığı otelin karşısındaki restoranda otururken açılan bir dava nedeniyle polis tarafından gözaltına alındı.
 Gözaltına alındığını twitter hesabından duyuran Aydın, “Şu an Urla’da emniyet tarafından ‘hakkınızda dosya var’ denilerek gözaltına alındım” yazdı. Orhan Aydın’ın hakkında, İstanbul Gaziosmanpaşa Savcılığı’nca yürütülen bir hakaret soruşturması dosyası kapsamında gıyabi tutuklama kararı olduğu ortaya çıktı. Yaklaşık 7,5 saat gözaltında kalan Aydın, ifadesinin ardından serbest bırakıldı.
“İlk arayan Kılıçdaroğlu oldu”
Gözaltına alındığı ile ilgili paylaştığı tweet’ ini daha 8 kişinin gördüğünü, ailesinden önce kendisini geçmiş olsun diye, en çok eleştirdiği partilerden olan  CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun telefonla kendisini aradığını söyleyen Orhan Aydın, “Geçmiş olsun dedi. Yapılacak ne varsa yapmaya hazır olduğunu söyledi. Bu beni çok duygulandırdı. Kendisine aradığı için teşekkür ettim” dedi.
“Tebligat kimsenin olmadığı adrese gitmiş”
Hakkında Gaziosmanpaşa Adliyesi’nde açılan bir dava nedeniyle İzmir’de gözaltına alındığı olayla ilgili, tebligatın yapıldığı adresi araştırdığını da söyleyen Orhan Aydın, “Ben yıllardır Cihangir’de aynı adreste oturuyorum. Tebligat mahalle muhtarına da bırakılmış. Tebligat yapılan adresi de araştırttım. Kullanılmayan ve kimsenin olmadığı daha önce bakkal olan bir adrese yapılmış. Googel’de cep telefonuma kadar her şey yazıyor. Nasıl bana ulaşamamışlar. Daha 15 gün öncesine kadar, ortak yapım olan bir film çekimi için Avrupa’nın çeşitli ülkelerindeydim.
Aranmam varsa, yurt dışına çıkışlarına o zaman neden çıkmadı. Bu bir siyasi baskı gözaltısıdır. Pazartesi İstanbul’a gider gitmez, tebligatı gönderen kişiler hakkında Gaziosmanpaşa Savcılığı’na suç duyurusunda bulunacağım” dedi.
“Milletvekili geldi diye bile eleştirdiler “
Tiyatro Festivali kortejine katılan CHP İzmir Milletvekili Kani Beko’nun bile, bazı kesimler tarafından eleştirildiğini söyleyen Orhan Aydın, “Kendisi bu bölgeden seçilen bir milletvekili. Ayrıca kendisiyle uzun süredir tanışıklığımız var. Daha önceden de, bağlı bulunduğum sendikaya bağlı olan Disk’ in Genel Başkanlığını yaptı. Bu kişileri anlamak mümkün değil. Gözaltına alınmamla ilgili Avrupa’dan da tepki çeken açıklamalar yapıldı.
Bu açıklamalar Kültür Bakanlığını da kapsadı. Avrupa’ya yine Türkiye sanatçı düşmanı bir ülke olarak lanse edildi. Hakkımda açılan 16′ ya yakın bir dava var. Bunlardan bazıları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında yaptığım konuşma ve paylaşımlardır. Ben hiçbir partiye üye değilim. Bütün partilerde eleştiriyorum. Biri Türkiye’de diğeri Fransa’da  olmak üzere iki üniversite bitirdim. Doğru bildiğim yoldan ve sözden hiç şaşmam “
ORHAN AYDIN KİMDİR: Orhan Aydın, 27 Eylül 1947 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Aslen Artvinlidir. Orhan Aydın, ortaokul son sınıf itibari ile tiyatro sahnelerindedir. Gerçek sanat disiplinleriyle ilk kez Halkevlerinde karşılaştı ve uzunca bir zaman Ankara’da Halkevlerinde çalışmalarını sürdürdü. Sonra da profesyonel olarak bütün okul hayatı boyunca da sahnelerde oyunculuğa devam etti. Şimdiye kadar 94 tiyatro oyununda rol aldı ve birçok sinema filmi ve dizilerde oynadI.
ROL ALDIĞI DİZİLER:
Kertenkele (dizi) (Bahtiyar) 2014-günümüz
Nasıl Geçti Habersiz (Ahmet) 2012
Karakol – Herkes Adalet İster (Alaattin) 2011
Yerden Yüksek 2010
Nakş-ı Dil Sultan (dizi) (Halil Hamit Paşa) 2010
Adanalı (Nevzat Müdür)(2008-2010
Emret Komutanım 2005
Anadolu Efsaneleri Sarı Kız Tepesi 2005
Anadolu Efsaneleri – Dikilitaş Efsanesi 2005
Anadolu Efsaneleri – Bostancı Baba 2005
Anadolu Efsaneleri – Göl Efsanesi 2004
Anadolu Efsaneleri – Kıyan Tepesi 2004
Fişgittin Bey 2003
Ankara Yollarında 2002
Tatlı Hayat (Hüsnü) 2001
Küçük Besleme (Osman) 2001 – 1999
İkinci Bahar 1998
Kurtuluş (General Dimaras) 1996
Hastane (dizi) (Dr. İskender Akoğlu) 1993
Gerçek Kesit 1993
Deniz Gurbetçileri 1991
Ana (Sivri Zeka) 1991
Yaprak Dökümü (Vehbi)1987
ROL ALDIĞI SİNEMA FİLMLERİ
Barınak (Sinan Baba) 2012
Devrimden Sonra (Öğretim Görevlisi) 2011
10 Saatte Büyümek Kısa film 2010
Hoşçakal Yarın (Yusuf Aslan’ın Avukatı) 1998
Cazibe Hanımın Gündüz Düşleri (Başhekim) 1992
Deniz (film)1987
Muhteşem İkili 1986
Hesap Günü 1986
Muhteşem1985

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz