Son Dakika
18 Haziran 2019 Salı

Ahpanis Vadisi’nde bal üretimi

24 Ağustos 2013 Cumartesi, 14:54

TUNCELİ’nin doğal güzelliğiyle ön plana çıkan Ovacık ilçesi yakınlarındaki Ahpanis Vadisi artık üretilen tamamen organik ballarıyla ön plana çıkıyor.

www.haberhurriyeti.com / YAŞAM
Birçok bölgede şeker verilen arıların adeta tembelleştirildiğini ve doğal bal üretiminin önüne geçildiğini anlatan köylüler, kendi arılarının 2800 rakıma kadar çıkarak bölgeye özgü endemik bitkilerin çiçeklerinden polen alarak ürettiğini söyledi. Bal üretimi yapan Çambulak Köyü Muhtarı Yusuf Tunç, Ahpanis Vadisi’nde organik bal üretimiyle ilgili şunları söyledi:

“Buralarda ortalama rakım 1900 civarında. Bölgede bu mevsime kadar yeni çicekler açar. Bölgedeki yakın dağların rakımı ise, 3000 civarındadır. Buralarda yol, elektrik, eksoz gazı, sanayi tesisi yok. Dolayısıyla arılar tamamen çiceklerden aldıkları polanler ile ballarını yapıyor. Hiçbir katkı maddesi kullanmıyoruz. Çünkü buradaki çicekler arıları çok iyi besliyor.”

Bölgedeki arıcıların bu işi zor koşullarda yaptığını, pazarlama ve tanıtım sıkıntısı çektiklerini anlatan Yusuf Tunç, “Biz gerçek balın kilosunu 40 liranın üstünde fiyattan satıyoruz. Son iki yılda ballarımızı alanlar artık sipariş veriyor ve pazar payımız oluşuyor. Devlet teşvik etse, sahip çıksa Türkiye’nin en iyi balını biz elde ederiz ve her türlü hastalığa iyi gelen bu balları piyasaya süreriz” diye konuştu.

İzmir’de oturan ve Ahpanis Vadisi’ndeki Çad Köyü’nde arıcılık yapan Yusuf Yıldız ise, her yıl İzmir’den gelerek 7 ay burada kaldığını anlattı. Yıldız, Ahpanis Vadisi’nde üretilen balın kaliteli olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Arı tamamen doğal ortamda bal yapıyor. Bir çok hastalığa iyi geliyor. Özellikle kınkor ve çarçur otunun çiceği inanılmaz besleyici ve yararlı. Bu otlar sadece bu bölgede var ve sağlıklı arılar hiçbir kimyasal madde ile karşılaşmadan bal üretiyor. Ben İzmir’de özel sipariş ile ballarımı satıyorum. Devlet sahip çıksa daha fazla üretiriz.” – Ferit DEMİR/TUNCELİ, (DHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri