Son Dakika
17 Temmuz 2019 Çarşamba

AFRİN’DEN GETİRİLEN ZEYTİNYAĞI FİYATI DÜŞÜRDÜ

Afrin’den tam da hasat zamanı 5 bin ton zeytinyağı, Türkiye’ye getirildi.

20 Mart 2019 Çarşamba, 19:56

Afrin’den getirilen 5 bin ton zeytinyağının piyasaya etkiledi.

Suriye’de savaş çıktıktan sonra Suriye’de bir karışıklık yaşandı. Doğru, güvenilir bilgi akışı kesildi. Fakat oradan zeytinyağı satışı devam etti. Türkiye’ye resmi ve kaçak yollardan çok miktarda Suriye yağı girdi. 2018-2019 sezonunda farklı bir gelişme yaşandı. Suriye’nin Afrin bölgesinden Türkiye’ye resmi olarak zeytinyağı getirilmeye başlandı.

Üretici,sanayici zeytinyağı piyasasındaki durgunluktan, yüksek girdi maliyetlerine rağmen fiyatın artmamasından hatta bir miktar gerilemesinden şikayetçi. Depolarda geçen yıldan kalan zeytinyağı satılamazken üstüne yeni ürün geldi. Fiyat düştüğü için üretici zararına yağ satmak istemiyor. Fiyatın düşmesinde bir çok etken sayılabilir. Fakat en önemli etkenlerden birisi üreticiye göre, Suriye’den yani Afrin’den Türkiye’ye getirilen zeytinyağı. Üreticilere göre ,Afrin’ den getirilen zeytinyağı iç piyasada fiyatı en az 3 lira düşürdü.

İçerde fiyat 3 lira düştü

İç piyasadakiler Afrin yağı gelmeye başladıktan sonra hemen fiyatı indirdiler. Piyasada zeytinyağı fiyatı litre başına 3 lira düştü. Bizim elimizdeki yağın değeri düştü. Afrin’den tam da hasat zamanı getirilen 5 bin ton zeytinyağı, Türkiye’deki üreticiyi, sanayiciyi olumsuz etkiliyor.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz