Son Dakika
26 Haziran 2019 Çarşamba

ADI; MEDICANE!

Türkiye’nin Ege kıyı şeridi  her yıl Akdeniz’de en az 2 kez yaşanan kasırganın en acemisi. Kıyı Avrupa’nın aksine Türkiye İlk kez İzmir yoğunluklu olarak Medicana ile tanışacak.  Sel, toprak kaymaları, dalga erozyonu, gök gürültülü fırtınalar erken uyarı koşullarında bulunan ülkeler ve adaların tamamı için geçerli. 

29 Eylül 2018 Cumartesi, 01:30

Akdeniz’de patlak veren nadir ve güçlü kasırga tipi fırtınanın adı ,“Medicane” (Mediterranean / hurricane, Akdeniz + kasırga).  Fırtına kasırga ve tayfunlara benzer özelliklere sahip. Önce Libya ve Tunus’u vurdu, ardından Malta’yı. Tunus’ta 6 ayda yağan yağmur 1 günde görüldü, 4 kişi öldü, 2 kişi kayıp, sel sularının derinliği 2 metreye ulaştı. Maddi hasar büyük oldu. Malta’da deniz suyu yükseldi, yer yer su baskınları oldu.

Libya, İtalya, Malta’dan sonra Yunanistan ve Türkiye’de batı kıyı hattı, diken üzerinde. Türkiye’nin Ege kıyı şeridi  her yıl Akdeniz’de en az 2 kez yaşanan kasırganın en acemisi. Kıyı Avrupa’nın aksine Türkiye İlk kez İzmir yoğunluklu olarak Medicana ile tanışacak.  Sel, toprak kaymaları, dalga erozyonu, gök gürültülü fırtınalar erken uyarı koşullarında bulunan ülkeler ve adaların tamamı için geçerli.

En fazla tehdit altındaki bölge, Ege. Sistemin Cumartesi günü Yunanistan’ın güneyindeki Girit adasında ve pazar günü yavaşça hareket edip, pazar günü batıya doğru ilerlemesi bekleniyor.  Yunanistan’ın Girit ve diğer güney adalarında aşırı yağış ve sel baskını bekleniyor. Okullar dün itibari ile tatil edildi. Hükümet, sivil koruma hizmetlerinin hafta sonu boyunca alarmda olacağını açıkladı. Sivillere tedbirli olmaları ve gereksiz seyahatlerden kaçınmaları tavsiye edildi. Yunanistan’ın , Kiklad Adaları, Girit, Rodos ve Kos bölgesinin en kötü darbeyi alması bekleniyor. Akdeniz kasırgası ‘MEDICANE’  2017’de direk olarak Yunanistan’ı vurmuş, yağış ve sel baskınları sonucu 14 kişi hayatını kaybetmişti.

TUNUS

Medicane Zorbas ayrıca İtalya’ya ulaştı. Perşembe günü ve Cuma günü yetkililer yerel halktan dikkatli olmalarını istedi. Abruzzo, Puglia, Basilicata, Calabria ve Sicilya’nın popüler turistik bölgelerinin en kötü etkilenenler arasında olması bekleniyor. ”Hasar ve kayıplar yaşanacak. Risklerin farkında olun. Yetkilileriniz tarafından verilen tavsiyelere uyun ” duyurusu yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Türkiye’ye doğru gelen fırtınanın Ege Bölgesi’ni etkileme uyarısı tekrarlandı. Rüzgar hızının 30 Eylül Pazar günü saatte 100-120 kilometreye ulaşacağı ve yağışların metrekarede 75 kilogram ve üzerinde olması yönündeki veriler ciddiyetini koruyor.

Ege’de Pazar günü (30.09.2018) kuzey ve kuzeydoğu, güneyinde güneydoğu yönlerden kuvvetli şekilde esecek olan rüzgarın, zamanla Güney Ege’de güneybatı, açıklarında kuzeybatıdan 7 ila 9 kuvvetinde (75-90 km/sa) kuvvetli fırtına, Orta ve Güney Ege’de 8 ila 10 kuvvetinde (75-105 km/sa) tam fırtına, zaman zaman 11 kuvvetinde (120 km/sa) çok şiddetli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.  Ege’de fırtınanın aynı gün (30.09.2018 Pazar) gece saatlerinden itibaren etkisini kaybetmesi bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ege’nin batısında (İzmir, Muğla, Aydın ve Manisa), Marmara’nın batısında yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (50-100 kg/m2) , Çanakkale ve Muğla ile İzmir ve Balıkesir’in batı kesimlerinde yer yer aşırı (100 kg/m2 üzeri) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor. Sel, su baskını, yıldırım, hortum , ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi. Pazartesi sabah saatlerine kadar etkili olması beklenen şiddetli fırtınanın neden olabileceği deniz kabarması, çatı uçması, ağaç ve direklerin devrilmesi ile kara, hava ve deniz ulaşımındaki aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi de tüm birimleriyle teyakkuza geçti. Şiddeti ve yeri konusundaki belirsizliklerin devam ettiği fırtınanın oluşumu ve gelişimini yakından takip eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, olağanüstü bir duruma karşı da gerekli hazırlıkları yaptı.

İtfaiye Daire Başkanlığı; çatı uçmaları, ağaç devrilmeleri, deniz seviyesinin yükselmesi, ulaşımı etkileyecek tel kopmaları gibi olaylar için merdivenli araçlar, ayırıcı- kesici aletler, motopomp, dalgıç pompa gibi ekipmanlarla 30 ilçede 50 grup tesisi, 1000’in üzerinde personeli ile birlikte çalışacak. Meteoroloji’den gelecek bilgiler doğrultusunda yağışın etkili olacağı bölgelere uzun mesafe su basan yüksek debili pompalar yerleştirilecek.

Fen İşleri Daire Başkanlığı, kasırga ihtimaline karşı tüm personelinin teyakkuz halinde olmasını istedi. Cumartesi gecesinden başlamak üzere pazartesi sabahına kadar nöbetçi ekipler görev yaparken; bomlu, damperli ve vinçli kamyonlarla TIR, loder, beko loder ve ekskavatör gibi araçlar da hazır bulundurulacak.

Araç ve personel sayısına pazar günü takviye yapılacak. İZSU Genel Müdürlüğü de hem merkezde hem de ilçelerde su, dere taşkınlarına karşın araçlar ve ekipleriyle hazır olacak. Altgeçitlerde oluşabilecek su birikmelerine karşı pompalar kurulacak. Park Bahçeler Daire Başkanlığı da muhtemel bir fırtınada devrilebilecek ağaçlara karşı nöbetçi ekip sayısını artırdı.

ALINABİLECEK BİREYSEL ÖNLEMLER;

Kasırgaların açtığı en büyük felaketlere genelde şiddetli hava koşullarına hazırlıklı olmayan bölgelerde rastlanıyor. Erken hazırlıklı olunması öneriliyor. İhtiyaçların karşılanmış olması yaralanmaların ve zarar görmenin önüne geçmemizi sağlıyor.

Yapılması gerekenler şöyle;

– Fırtına uyarıları radyo ve Televizyondan takip edilmelidir.
– Merdiven, süs eşyası gibi sabit olmayan, camın kırılmasına neden olabilecek nesneler kaldırılmalıdır.
– Kapı ve pencereler varsa panjur ve kepenkler mutlaka kapatılmalıdır.
– Pencere ve kapılardan mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.
– Araçlar; var ise garaja park edilmeli, ağaç, çit ve duvarlardan uzak yerlerde bulundurulmalıdır.

Kasırga sırasında dikkat edilmesi gerekenler;
– Mümkün olduğunca içeride, kapalı alında kalınmalıdır.
– Pencereler kapatılarak dışarıya çıkılmamalı.
– Elektrik telleri kopma tehlikesine karşılık elektrik kapatılmalı.
– Cam bulunmayan bir odada kasırganın geçmesi beklenmeli.
– Güçlü kasırga ise kişiler evin bodrum katın inerek su borularının yakınında bulunmalı.
– Yıkım ve şiddeti yüksekse çok daha dikkatli olarak oluşabilecek risklere karşılık su, besin, telefon ihtiyacımızı karşılamalıyız.
– Kasırga yaşanan bölgedeysek eğer korunmak için gerekli sığınakların daha önceden belirlenmesi gerekir.

Yorum

  1. Sevinç Özküçük

    29 Eylül 2018 at 12:29

    Hakkımızda hayırlısı inşallah şiddeti kızgınlığı geçer

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri