Son Dakika
21 Temmuz 2019 Pazar

ABD CEPHESİNDE FED İÇİN ZOR BİR DÖNEM BAŞLIYOR…

18 Aralık 2018 Salı, 17:55

Ekonomik büyüme dünya çapında yavaşlıyor gibi mi görünüyor?

Resme bütün bakacak olursak 2018 yılında kurumsal kazancı ve ekonomik büyümeyi ortadan kaldıran VERGİ İNDİRİMİ 2019′ da tekrarlanmayacak. Vergi yasasının yaklaşık bir yıl önce şekillenmesinden bu yana 2019 ve 2020 yıllarında daha yavaş bir büyümenin olması bekleniyor. Er ya da geç 2020 yılında bir durgunluk söz konusu olacak. Bu da haliyle daha yüksek kar isteyen şirketler için daha sert bir pozisyon almak durumunda kalacakları anlamını ifade ediyor. Şirketler bundan nasıl mı etkilenir? Uzun vadeli ekonomik beklentiler için gittikçe zorlaşan iş gücünden daha fazla üretkenlik elde etmek için yollar geliştirmedikçe YAVAŞLAR.

Beklenen yavaşlama aslında iyi bir şey gibi görünüyor. Konut alanında fiyatlarda inanılmaz bir artış yaşandı ve şimdi devrilmeye başladı. Benzer şekilde, otomobil satışlarındaki uzun patlama da düşüyor. Bu eğilimler, önde gelen endüstrilerin yavaşladığı ve diğerlerinin yoluna devam ettiği bir ‘haddeleme ayarı’ olduğunu düşünüyorum. Örneğin, işgücü piyasası sıkılaştıkça reel ücretler yükselmekte ve daha az gelir gazı, otomobil ve konutlara giderken, tüketim mallarının satışı muhtemelen artacaktır. Ayrıca, iş gücü maliyetleri yükselirken, ancak güçlü taleplerle, şirketler muhtemelen en sonunda yatırım yapmaya başlayacaklardır.

Şu anda petrol ve tarımsal malların fiyatları keskin bir şekilde düşüş içerisinde. Bu endüstrileri tedarik eden ekipman üreticileri için süreç sancılı. Ek olarak bu sektörlerde olmayan pek çok kişi olmasına rağmen, sektörlerin zorlanması haliyle genel büyümeyi aşağı yöne çeker.

Fed önceden belirlenmiş bir yola tutunmak yerine oran artışlarının hızını yavaşlatacak mı?

Federal Rezerv mali piyasalarda faiz artırımı ile paniğe neden oluyor. Emlak fiyatları düşüyor. Stoklar düşüyor. Fed, faiz oranlarını üç veya dört kez artırabileceğini ve borsaların çökeceğini söyledi. Bireylerin yılda% 1’den% 7’ye daha fazla getiri elde etmesini istemiyorlarmış gibi. Fed yükselen oranları kadar piyasadaki rolünü iyi yapıyordu. Büyük olasılıkla ekonomi yavaşlamakla birlikte, yine oranlarını yükseltecek. Vergi indirimi sadece yıllık 10.000 $ ‘a kadar düşüldükçe, ipotek indirimi olarak banliyö gayrimenkul fiyatları düşmektedir. Fed, faiz artırımı ile deflasyona neden olabilir.

FED için zor olan husus, ABD için politikaların belirlenmesidir diyebiliriz. Newyork gibi büyük kıyı şehirlerindeki HİZMET SEKTÖRLERİ için bir faiz oranı ve Iowa gibi TARIM EKİPMANLARI üreticileri için bir faiz oranı belirlemek cidden kolay olmasa gerek.

ABD konut piyasasında da bir durgunluk hakim. Varsayımlara göre konut sekörünü ilgilendiren vergi indirimleri getirilecek olursa, vergi indirimlerinin önümüzdeki çeyreklerde piyasayı canlandırabilecek olması. Büyüme oranındaki bir yavaşlama, özellikle ABD Merkez Bankası daha yavaş büyüyen bir ekonominin ortasında faiz artırımına devam etmesi ne gibi sonuçlar doğuracak zamanla göreceğiz. Hatırlayacak olursanız, konut inşaatı Ocak 2006’da zirveye çıktı. Neredeyse iki yıl boyunca, ekonomi büyük ölçüde yükseldi; konut sözleşmeli olarak, diğer sektörler büyüdü. Sadece konut krizinden sonra, Aralık 2007’de bir durgunluğun başladığı bir mali krizi tetikledi. Örneğin, ev satışlarındaki ve bina faaliyetlerindeki yavaşlamaya bakmak ve 2008’deki durgunluğun tekrarlanmasına yol açabilecek noktasında şüphe de kaçınılmaz.

Belirsizlik, uzun vadeli genişlemede kurumsal yatırımı elinde tutmanın en büyük faktörü olabilir mi?

Faiz oranları çok uzun sürmedi. Şirketler bilançolarını ucuz parayla güçlendirdiler ve aşırı yüklü alımlar için kaldıraçlı krediler kullanıldı. Fed sıkılaştırmasıyla yatırımcılar potansiyel sorunlara bakıyor. Kurumlar borcunda yüksek oranlar kazançlara yol açabilir ve tahvil notlarındaki kesintiler pek çok şirketi hurda durumuna sokabilir ve kurumsal yatırımcıları tahvillerini satmaya zorlayabilir. Oranlar yükseldiğinde, ortaya çıkan ilk şey, büyük kurumsal tüccarların ödünç paraya güvenmek zorunda kalmasıdır. Satışa başlayan şey bu, ama orada durmuyor. Yatırımcılar ne yapmalı? Benim tavsiyem, tüm piyasa bitene kadar beklemek ve sonra bilançolarında nispeten az borçlu olan iyi şirketler. Geri dönecek olanlar bunlar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz