Son Dakika
13 Haziran 2019 Perşembe

7143 SAYILI BORÇ YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI MI?

12 Aralık 2018 Çarşamba, 19:54

Yeniden yapılandırması bozuldu diye üzülenlere müjde…

Yapılandırmadan yararlanabilmek için ilk iki taksidin TAM ve SÜRESİNDE ödenmesi gerekiyordu. Zamanında ödeme yapmayan mükelleflerin  yapılandırma hakları ne olacak diye gelen sorularınız için…

Çilesi bitmeyen mükelleflerin nakit sıkıntılarını gideremedikleri için İLK TAKSİDİ ödeyemeyenlere,

İlk taksidi ödeyip İKİNCİ TAKSİDİ ödemeyi kaçıranlara,

Mükelleflere kolaylık sağlanması amacıyla düzenlenen bu kanun hükmünden yararlanmayı  kaçırmamakta fayda var.

Ödeme süresinde ödemeyerek kanun hükümlerini ihlal edenler, ihlale neden oldukları TUTARLARI, ödemeleri gerektiği tarihten bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihe kadar (bu tarih de dahil) GEÇEN SÜRE için 2019 OCAK ayı sonuna kadar ödemeleri şartıyla kanun hükmünden yararlanabilirler.

Diğer bir deyişle; GECİKME FAİZİ ödemek ve verilen bu süreyi yani  2019 OCAK AYI SONUNA kadar kaçırmamak şartıyla yeniden bir HAK tanınmasıdır.

Örneğin; Serra 7143 sayılı kanunun pişmanlık hükümlerinden yararlanıp ikinci taksidi ödemeyi kaçırmış olsun. Matrah arttırımı imkanından yararlanıp ilk taksidi ödemiş olsa bile ikinci taksidi 30 Kasım 2018 de ödeyemediğinden hakkını kaybetmiş olacaktı. Oysa ki bu yeni çıkan kanun hükmü sayesinde 2019 OCAK ayı sonuna kadar ikinci taksidi ödemek koşuluyla yapılandırmadan yararlanmaya devam edecektir.

Başka hangi vergiler bu kapsama giriyor?

Motorlu taşıt vergisi, trafik cezaları, otoyol geçiş cezaları, gecikme faizleri, gümrük vergileri, emlak vergileri, çevre temizlik vergileri, ilan reklam vergileri, asfalt borçları vb. vergiler de bu kapsamda 2019 Ocak ayı sonuna kadar ödenebilir.

VERGİ BORCU NASIL ÖDENİR? HANGİ BANKALAR ÜZERİNDEN VERGİ BORCU ÖDEMESİ YAPILABİLİR?

Ödemelerinizi vergi dairelerinden ve PTT şubelerinden ödeyebileceğiniz gibi GELİR İDARESİ SİTESİNDEN (www.gib.gov.) dilerseniz e- devlet şifrenizle dilerseniz vergi dairesinden aldığınız internet kullanıcı şifrenizle girip “BORÇ SORGULAMA VE ÖDEME “ bölümünden anlaşmalı bankaların banka kartı  ya da banka hesabından havale yöntemi ile ödemelerinizi sistemden gerçekleştirebilirsiniz.

HUKUKİ İŞLEMLER NASIL ETKİLENECEK?

Hayati önem taşıyan davalık mevzular için, borçlarını ödemeleri şartıyla İDARİ ve ADLİ TAKİP ya da DAVA aşamasına gelmiş bütün hukuki-idari işler durdurulacak. Borçlar ödenmezse işlemler ne yazık ki tekrar başlatılacak.

Yorum

  1. Evren K.

    12 Aralık 2018 at 20:10

    Teşekkürler…

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri