Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

6. yüz nakli başarıyla gerçekleşti

23 Ağustos 2013 Cuma, 20:04

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilen Türkiye’nin 6’ncı yüz naklinin başarıyla tamamlandığı belirtildi. 54 yaşındaki Salih Üslün’ün yüz nakli ameliyatının 8 saat sürdüğünü belirten Prof. Dr. Ömer Özkan, bunun diğer nakillere göre komplike bir ameliyat olduğunu söyledi.

www.haberhurriyeti.com / SAĞLIK
Türkiye’nin 6’ncı, Akdeniz Üniversitesi’nin 4’üncü yüz nakli başarı ile tamamlandı.Antalya’da iki gün önce motosikletiyle geçirdiği trafik kazasının ardından beyin ölümü gerçekleşen 31 yaşındaki Muhittin Turan’ın yüzü ailesi tarafından bağışlanmıştı. Yüz Edirne’de yaşayan ve av tüfeğinin yüzüne patlaması sonucu yaralanan 54 yaşındaki Salih Üslün’e 8 saatlik bir operasyonla başarıyla nakledildi.

Naklin ardından AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici, AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Bölüm Başkanı Doç. Dr. Özlenen Özkan, bölüm öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Arzu Akçal, AÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ömer Geçici, AÜ Diş Hekimliği Fakültesi Çene Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sinan Tozoğlu, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Mustafa Ünal, AÜ Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Merkez Koordinatörü Nilgün Keçecioğlu açıklamalarda bulundu.

“ÖMER HOCA VE EKİBİNİ KUTLUYORUM”

Prof Dr. Ömer Geçici, Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibinin dünyada dört tam yüz nakli yapan tek ekiplerden biri olduğunu söyledi. Prof.Dr. Geçici, “Başarılı bir operasyonu gerçekleştirdiler. Dün akşamdan başlayan bir maraton vardı. Vefat eden kişinin üzerinde yapılan operasyon 5 saat sürdü. Oldukça başarılı bir operasyondu. Ömer hocam ve ekibini canı gönülden kutluyorum” dedi.

“ÖNÜMÜZÜ AÇARAK ZOR AMELİYATLARI GERÇEKLEŞTİRMEMİZİ SAĞLIYORLAR”

Operasyonu başarıyla tamamlayan Prof. Dr. Ömer Özkan ise, “Bize imkan veren üniversite ve Sağlık Bakanlığı’na desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Önümüzü açarak zor ameliyatları gerçekleştirmemizi sağlıyorlar. Oldukça güzel zevkli bir ameliyat oldu” dedi. Bu bağışı yapan bir çok insana hayat ve umut kaynağı olan verici aileye de teşekkür eden Prof.Dr Ömer Özkan, “Gayet güzel bir ameliyat oldu, alıcı açısından. Diğerlerine göre biraz uzun sürdü, yapılan işlem nedeniyle. Oldukça başarılı. İnşallah kısa sürede sağlığına kavuşur. Biraz daha komplike bir ameliyat oldu” diye konuştu.

GENÇ BİR YÜZÜ OLACAK

54 yaşındaki Salih Üslü’nün oldukça genç bir yüzü olacağını kaydeden Prof. Dr Ömer Özkan,”Yaşlı görünmesinden genç görünmesi daha iyidir. Bu hasta için güzel görünümün dışında fonksiyonel çok önemli. Bu hasta katı yiyecek yiyemiyor, konuşamıyor, sosyal toplumdan kaçınıyordu. Kozmetik olarak güzel bir ameliyat olacak. Saç kazanılmış olacak. Bu saç kazanılması için yapılan bir ameliyat değil. Saçı da olacak inşallah” şeklinde konuştu.

DÜNYADA 9 YÜZ NAKLİ YAPILDI

Dünyada Fransa’da 9 yüz nakli yapıldığını kaydeden Prof. Dr. Ömer Özkan, “Orada 2-3 merkezde yapılıyor. Bu bir yarış değil ama biz sonuçta bunları yapabiliyoruz. Dünyada 4 tane tam alt ve üst çene yüz naklinin yapıldığı başka ülke yok” diye konuştu.

“DOĞUMA KADAR JÜBİLEMİ YAPTIM”

Eşini ameliyatta yalnız bırakmayan 9 aylık hamile Doç. Dor. Özlenen Özkan, “Ben doğuma kadar jübilemi yaptım. Bende herhangi bir sıkıntı yok. Bebeğimi riske atmadım” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri