Son Dakika
19 Ağustos 2019 Pazartesi
”

5 KASIM Doların tahtı, Türk Lirasının bahtı

Türkiye’nin ambargo dışında tutulup tutulmayacağı tartışılırken TÜPRAŞ’ a muafiyet getirilmesi ve ambargo dışında tutulacağı yönündeki sinyaller dolar cephesinde ve borsada hareketlenmeyi fişekleyecek gibi.

05 Kasım 2018 Pazartesi, 00:34

Amerikan yönetiminin İran’a ambargosu KASIM’da doların ateşini mi yükseltecek yoksa düşürecek mi dersiniz?

İran demek Amerikan dolarının kendini imha etmesi demek. Neden mi? Petrolün dolarla satılmasına karşı çıkan bir ülke de ondan.

Türkiye’nin ambargo dışında tutulup tutulmayacağı tartışılırken TÜPRAŞ’ a muafiyet getirilmesi ve ambargo dışında tutulacağı yönündeki sinyaller dolar cephesinde ve borsada hareketlenmeyi fişekleyecek gibi.

PEKİ TÜRKİYE NEDEN MUAF TUTULMALI?

Türkiye ve İran arasında yaklaşık 10 milyar dolarlık DIŞ TİCARET HACMİ bulunmakta. Türkiye’nin toplam doğalgaz ihtiyacının % 17’ sini İran’ dan tedarik etmesi ve İran’ın Rusya’ dan sonra ikinci büyük tedarikçisi olması Türkiye için çok anlam ifade ediyor.  Türkiye’nin İran petrolüne ve doğalgazına olan bağımlılığına bakacak olursak ENERJİ GÜVENLİĞİ bakımından bir hayli önem taşıdığını görmekteyiz.

YENİ BANKACILIK MİMARİSİ

Bilmem hatırlar mısınız? Soğuk Savaş döneminde Sovyetlerle ticaret için kullanılan bir teknik vardı. Adı ‘’TAKAS TEKNİĞİYDİ’’. İşte İran ‘ a petrol yaptırımını aşmak için Avrupa Birliği, Rusya, Çin’ in uzun zamandır üzerinde çalıştığı bu planın amacı ne? Amerikan doları ile ticaretin devre dışı bırakılması hedefleniyor. Bundan dolayıdır ki dolar cephesinde son zamanlarda değer kaybı söz konusu.

SPV NEDİR? (SPECİAL PURPOSE VEHİCLE)

Avrupa Birliği’nin oluşturduğu ÖZEL AMAÇLI BİR KURUM’ dur.

Amerika’ nın İran’la ticaret yapan bankaları hedef almasını önleyecek şekilde tasarlanan bir mekanizmadır. Avrupa Birliği’nin kurduğu bir nevi BARTER (TAKAS) yöntemi diyebiliriz. Amaç Amerika’nın finans sistemi tarafından keşfedilmeden, İran’dan alınacak petrolün ödenmesi. Bu da Avrupa Birliği’nden sunulacak ürün ve hizmetlerle yapılacak. Örneğin; İran Fransa’ ya petrol gönderecek. Bunun karşılığında ürün veya hizmet aldığı bir İtalyan firmasına ödeme yapmış sayılacak. Yapılan işlemler ve hareketler Amerika’ ya açık olmayacak. Hatta gerektiğinde Dolar yerine Euro ve Sterlin de kullanılabilecek.

www.haberhurriyeti.com / SERRA AYTAÇ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz