Son Dakika
21 Nisan 2019 Pazar
06 Ağustos 2018 Pazartesi, 22:14
Beyhan Biçkin
Beyhan Biçkin bbickin@haberhurriyeti.com Tüm Yazılar

3600 HİKAYE, BİRLİK ŞAHANE…

Recep Tayyip Erdoğan İstanbul Kazlıçeşme mitinginden sonra Samanyolu Televizyonu’nda katıldığı bir programda yapımcının polislerin çalışma şartlarına ilişkin sorusuna şu cevabı vermişti. Erdoğan konuşmasında masaya ilk yatıracakları kanunun “POLİSİN ÖZLÜK HAKLARI” olduğunu belirtmiş ve özlük haklarında yapılacak yeni düzenlemelerle polislerin daha iyi şartlarda görev yapacaklarının müjdesini vermişti. (Tarih 15 Temmuz 2007)

…………………….

Bakan Altınok, yine Başbakan Davutoğlu’nun talimatıyla polislerin özlük haklarında düzenleme yapılacağını, bu kapsamda ek göstergelerinin yükseltileceğini ve bunun yanı sıra 1 Kasım seçimlerinin ardından polislerin ekonomik durumlarının daha iyi seviyeye getirilmesi için çalışma yaptıklarını söyledi. (7 Ekim 2015)

………………………

“Birinci dereceden ve 30 yıl çalışarak emekli olan polisimizin fiili hizmet zammı da dikkate alınarak hesaplanacak emekli aylıkları 637 lira, emekli ikramiyeleri 27 bin 13 lira artacak.Maliye Bakanı Naci Ağbal, (04 Haziran 2018)

Allah rahmet eylesin bir Veli Dayımız vardı, ruhu şad olsun. 3600 ek gösterge için girmediği kılık kalmamıştı. O göçtü gitti, 3600 ek gösterge hala ortalarda sürünüyor. Herkesin ağzında, çıktı, çıkıyor, geldi, geliyor, yüksek okul mezunu alacak, herkes alacak, seçimden sonra hemen vereceğiz, bu sene olmadı seneye inşallah…..

3600 ek göstergenin canı olsa, çoktan canından bezmişti. Seçim yemi olarak kullanıldığı için kahrından ölmüştü.

Sadece 1 gecede yasa onaylayan TBMM’ne 28 ay’da 14 kez teklif sunulmuş. Her teklif sunulduğunda, basına yansıyan bu haber, poliscanların umudu, sevinci olmuş. Sonuç ve sebep hep aynı. 3600 yok, çünkü bütçe yetmiyor. Umutlar, sevinçler de yok.

Şimdi ben olsam mesela, namusum ve şerefim üzerine yemin ederek bir söz verdiysem, bunu tutmak için her şeyi yaparım. Ya da böylesine büyük bir söz vermem. Bireysele indirgersek olayı, cebimizdeki paranın hesabını biliriz, sözümüzü de ona göre veririz değil mi? Cebinde parası olmayan, sözler veriyorsa, bu sadece hava atmak içindir.

Şimdi burada iki durum ortaya çıkıyor, ya namus ve şerefleri üzerine söz verenler, hesaplarını bilmiyor, ya da ”nasıl olsa alıştırdık, bunu da yutarlar” diye yem atmaya devam ediyorlar.

Benim esas dokunmak istediğim nokta 3600 ek gösterge değil, verilmeyeceğini zaten biliyorum. Ama bu ”verilir, verilmez, yüksek eğitimli alır, lise mezunu alamaz” konuları yüzünden birbirine düşen poliscanlarıma yanıyorum. ”Siz poliscansınız, hepiniz aynı değerdesiniz, birbirinizi, siyasi görüş yüzünden kırmayın, ayrı kaba koymayın” dedim durdum her yerde. Ama, polis sayfalarında ”vermezler, balon haber, alıştık artık yutmayız” denildiğinde, körü körüne verileceğine dair savunma yapan ve hatta meslektaşlarına bir siyasi görüş uğruna hakaret edenler gerçekten ayrı bir kaba hatta plastik kaba konmayı hak ediyormuş gerçekten.

3600 ek gösterge elbette hakkınız. Ama bu hak öyle her kafadan ayrı ses olarak istenirse, kusura bakmayın ama, siz daha çok beklersiniz.

Mecliste bir gecede nasıl yasa kabul ediliyor diye şaşırıyorsunuz ya, şaşırmayın. Bu birlikten doğan kuvvetin en güzel örneğidir.

TBMM deki vekiller, gerekli yasalar önlerine gelince nasıl birleşiyorsa,  siz neden birleşemiyorsunuz? Yine kusura bakmayın ama, birleşmediğiniz taktirde tek vücut olmadığınız sürece, sizinle aynı siyasi partiyi desteklemiyor diye meslektaşınızı hain olarak gördüğünüz müddetçe kimse size hak vermez.

Yetkililere filan seslenmek yok artık. Neyin ne olduğunu sizden daha iyi biliyorlar.

Ben tüm emniyet camiasına seslenmek istiyorum.

”3600 ek gösterge benim hakkımdır” diyen her poliscan, oturduğu yerden, ”verseler de alsam” diye beklemesin. Hak verilmez alınır derler. Elinizden geldiği kadar gayret edin. Bireysel olarak, memleketinizi temsil eden, hangi partiden olursa olsun, vekillere ulaşın, derdinizi anlatın. Polis sayfalarında, kendi meslektaşlarınıza ”fetöcü, hain” gibi hakaretlerle hak elde edemezsiniz.

Poliscanlarım gösterin gücünüzü ve alın artık haklarınızı.

CAN GAZİLERİMİ, YÜREK YANGINIM ŞEHİTLERİMİ SEVGİ, SAYGI VE MİNNETLE ANIYORUM.

www.haberhurriyeti.com / BEYHAN KOZANOĞLU BİÇKİN

2 Yorum

  1. KuzeyTurk

    9 Ağustos 2018 at 01:24

    Ama bu yalaka yandas hainler baska turlu ifade edilemez ki…siyasi yaltakciliklarini bir HAK meselesinin bile, hatta ulkenin bile ustunde tutan kansizlar varsin birlik olmasin bizimle.dilerim kendileriyle birlikte coluk cocuklarinin bogazinda kalir bu meslekten hatta ulkeden yedikleri her lokma

  2. Veysel Özerdem

    9 Ağustos 2018 at 04:03

    Beyhan hanım selamlar,bende 3600’ü istemeyenler kategorisine transfer ettim kendimi.Niye diye sorarsanız çıtayı yükselterek 4600-5600 ek gösterge civarlarında dolaşmaya başladım, çokta hoşlandım bu kararımdan.KYÇ Dernek Genel Başkanı, Emniyet Genel Müdürü, Süleyman Soylu ve Berat Albayrak denilen garibanlar henüz kumda oynama emekleme dönemindeler…Siz bakmayın onların şakadan da olsa işkembe-i Kübra’dan attıklarına. Muhatabım Cumhur Başkanı’dır.Basın Danışmanlarını da kabul etmiyorum. Doların 5 TL olduğu bir dönemde taleplerimde mütevazi olamam.İlave olarak Polis Emeklisi arkadaşlarımızın emekli maaşlarının Amerikan Doları olarak ödenmesini de özellikle rica ediyorum. Belki biraz traji komik ve resmiyetten uzak bir yazı oldu. Şimdiye kadar resmi dille, küçülerek yazdığımız yalvarış dolu isteklerimiz hiç umursanmadı.Dolayısıyla bende yazı tavrımı değiştirerek dikta dilini tercih etmek durumunda kaldım.Evet Sn. Cumhur Başkanı sizden 5600 ek göstergeyi hemen çıkartarak meriyet kazandırmanızı istiyorum.Şimdilik hepsi bu kadar vesselam….

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz