Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

2’ye bir kala!..

13 Temmuz 2013 Cumartesi, 09:38

Şimdi bana diyeceksiniz ki;
“Hafta sonu dinlenme günü. Bizi rakamlara boğup karamsar tablolar çizip huzursuz etme!..”
Ama ne yapayım ki rakamlar uçuştukça ‘rahat’ edemiyorum.
Geçtiğimiz hafta bazılarının ‘dolarla dansı’nı dehşetle izledik.
Merkez Bankası kuru belli bir seviyede tutmak için ihaleler açtı.
Ama gram geri oynatamadı.
Dolar tarihi rekorunu yakalamak peşinde.
2 TL’ye neredeyse bir kuruş kaldı!..
Bakınız bir arkadaşımız şöyle eski defterleri bir karıştırmış. Ne mi bulmuş?
Buyurun:
“Merkez Bankası’nın normal gün ilan etmesinin ardından kur 1,9640’a kadar çıkarak rekora yaklaştı. Sepet bazında TL tarihi zirvesini gördü. Merkez Bankası öğleden sonra 50 milyon dolarlık döviz satım ihalesi açtı. İhalenin açıldığı sırada dolar bankalar arası piyasada 1.9629’dan işlem görüyordu.
Dolar Pazartesi günü 1,9735’le rekor kırınca Merkez Bankası’ndan art arda döviz satım ihaleleri gelmişti. Son bir aydaki ihalelerin tutarı 6 milyar doları aştı.”
Dolar böylesi oyunlar oynarken, bazıları ellerini ovuştururken diğer taraflarda ne oluyor?:
“Faizde en çok kaybedeniz
Gelişmekte olan ülkelerden para çıkışının hızlandığı 22 Mayıs’tan bu yana Türk Lirası yüzde 4.7 ile en fazla değer kaybeden dördüncü para oldu. Faiz artışında ise 4.14’lük yükselişle ilk sıradayız.”

ENERJİ FATURASI

Pekiyi bunların diğer konuları yansıması ne?:
“Kur artışının enerjiye faturası 3 milyar dolar
Enerji Bakanı Taner Yıldız, Merkez Bankası’nın dövize müdahalesinin yerinde bir karar olduğunu belirterek “Paritedeki her yükselmenin Türkiye enerji sektörüne olumsuz tesiri olduğunu söylemek lazım. 1 yıl sürmesi durumunda enerji sektöründe yazacağım rakam eksi 3 milyar dolardır” dedi. Yıldız, “Biz fiyatlandırmada açık pozisyonda çalışıyoruz. Dolar ile alıyor, TL ile satıyoruz. Biliyorsunuz dolar 1.84’lerden 1.94’lere çıktı ve yüzde 5.2 sıçrama oldu bir ay içerisinde. Bunun Türkiye enerji sektörüne olumsuz tesiri olduğunu söylemek lazım. 1 yıl sürmesi durumunda yazacağımız rakam eksi 3 milyar dolardır. Bunu vatandaşımıza, sanayiciye yansıtmamak için çaba sarf ediyoruz” diye konuştu.”
Bunlardan size ne mi?
Bunların faturalarını kim ödeyecek?
Siz, biz, onlar…
Siz bu yöntemlerden memnunsanız ve bu hafta sonu tatilinde yan gelip yatıyorsanız…
Tabii ki siz ne…

50 BİN MUHTAÇ

Size küçük bir haber daha:
“Muhtaç aylığına 50 bin başvuru
Çocuğunu askere gönderen ve bu nedenle geçim zorluğu çeken 50 bin aile, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na muhtaç aylığı için başvurdu.
Temmuz sonu itibariyle kayıt ve yardım bağlama işlemleri tamamlanarak ailelere aylık 250 TL olmak üzere 2 ay için 500 TL’lik ilk ödeme yapılacak.”
Bir haber daha:
“Bu gidişle köyde kimse kalmayacak!
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, dün kutlanan ‘Dünya Nüfus Günü’nde Türkiye’de 12 milyonun altına inen köy nüfusunun, 13.9 milyonluk İstanbul nüfusundan daha az olduğunu açıkladı.
Kırsal nüfusun hızla yaşlandığına da dikkat çeken Bayraktar, “20 bin nüfusun altındaki kırsal kesimde yaşayan 65 yaş ve üzeri nüfusun payı yüzde 9.6’dan yüzde 11.3’e yükseldi. Kırsaldaki yaşlı nüfus 2.4 milyona yaklaştı. Nüfusu kırsalda tutacak önlemler alınmalı” dedi. 2007-2012 arası 20 bin nüfus eşiğini esas alan kır-kent tanımına göre, ülke nüfusu yüzde 7.1 artarken, kırsal nüfusun yüzde 8.8 azaldığını belirten Bayraktar, 20 bin nüfusun altında-ki kırsal nüfusun 22.9 milyondan 20.9 milyona indiğini, ülke nüfusu içindeki payının da yüzde 32.5’den yüzde 27.7 gerilediğini söyledi.”
Bu haberlere de “Bize ne?” diye bakıyorsanız.
Ben size ne diyeyim?
İnsanlar hak ettikleri gibi yönetilirler!..

www.haberhurriyeti.com / BARIŞ KUDAR

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri