Son Dakika
24 Ağustos 2019 Cumartesi
”

28 yıldır dalgalarla yarışıyor

26 Ağustos 2013 Pazartesi, 13:58

Milli sporcu Ertuğrul İçingir, rüzgar sörfünde dünya çapında ettiği başarılarla 28 yıldır Türkiye’nin adını dünyaya duyuruyor.

www.haberhurriyeti.com / SPOR
Alaçatı’da gerçekleştirilen ve tüm dünyadan 84 sporcunun katıldığı PWA Wind SörfTurnuvası’nda yarışan Ertuğrul İçingir, gösterdiği performansla otoritelerin beğenisini topladı.

PWA Wind Sörf Turnuvası’nın Türkiye’de rüzgar sörfünü geliştirmede büyük etkisi olduğunu belirten İçingir, benzer organizasyonların artarak devam etmesi gerektiğini söyledi.

Alaçatı’nın, rüzgar sörfü alanında dünyanın en önemli merkezlerden biri olduğunu belirten Ertuğrul İçingir, “Alaçatı hem sert hem de bütün yıl istikrarlı rüzgara sahip bir bölge.

Doğal yapısından dolayı çok korunaklı bir alan. Yeni başlayanlar için de uygun bir bölge.

Ayrıca, çevresi yükseltiyle çevrildiği için doğal bir arena gibi, bu da seyir zevkini arttırıyor. Alaçatı’nın potansiyeli iyi kullanılmalı. Deniz ve çevre temizliğine de dikkat edilmeli. Alaçatı’da yapılaşma ve deniz trafiği arttı. Kurallara ve kriterlere mutlaka uyulması gerekiyor. Yoksa Alaçatı’nın bu özelliklerini kaybederiz” diye konuştu.

Rüzgar sörfü doğa sporu olduğu için insanın kendisini koruması gerektiğini belirten Ertuğrul İçingir sözlerine şöyle devam etti: “Doğa sporlarında kullanılan aksesuvarların önemi büyük. Kullanılan ekipmanlar sporcu performansını ciddi şekilde etkiliyor. Yarışlar esnasında gözleri, tuzlu sudan ve güneşten korumak çok önemli. Ben özellikle extrem sporlar için üretilen Oakley markalı gözlükleri kullanıyorum”

RÜZGAR SÖRFÜ ZENGİN SPORU DEĞİL

Rüzgar sörfü yapmak için ille de maddi imkanların iyi olması gerekmediğini belirten milli sporcu Ertuğrul İçingir, “Rüzgar sörfü yapmak isteyen sporcuları destekleyen çeşitli sörf kulüpleri ve yelken federasyonu var. Bazı sponsorlar da yarışçıları destekliyor. Fakat her şeyden önemlisi, başarının yolu çok çalışmaktan geçiyor” dedi.

BABASININ TEŞVİĞİYLE BAŞLADI

Henüz 10 yaşındayken babasının teşviğiyle sörfe başladığını belirten Ertuğrul İçingir, “Babamın bu konuda bana çok büyük desteği oldu. Kendisi bir dönem rüzgar sörfüyle uğraştı, bana da bu sporu ilk öğreten odur. Babam Erol İçingir, eskiden futbol oynarmış. Genç milli formasını da giymiş eski bir sporcudur. Fakat askerden gelince aile büyükleri futbol oynamasını istememiş. Dolayısıyla spor konusu hep içinde ukde kalmış. Bu yüzden beni çok teşvik etti. Bana büyük katkısı oldu. 14 yaşındayken babamla birlikte yarışlara katılıyorduk. 16 yaşından sonra ben babamı geçmeye başlayınca sörfü bıraktı. Ben 28 yıldır bu sporla uğraşıyorum. Bundan 15-20 yıl önce Türkiye’ de herkes amatördü. Olanaklar sınırlıydı. Ekipman azdı. Ben Türkiye’nin ilk profesyonel rüzgar sörfçüleri arasında yer alıyorum. 16 yaşında ilk defa katıldığım Türkiye Windsurf Şampiyonası’nda gençler kategorisinde Türkiye şampiyonu oldum. 17 yaşında milli takıma girdim. 18 yaşında Balkan üçüncüsü oldum” bilgisin verdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz