Son Dakika
19 Temmuz 2019 Cuma

26. Kütüphaneyi Bahçecik Köyü’nde açtık

Haber Hürriyeti ile Salihli Sanayi ve Ticaret Odası Aydınlanma Yolu’nda el ele verdi ve Bahçecik Köyü 6500 kitaba kavuştu.

28 Kasım 2016 Pazartesi, 17:53

salihli_bahcecik_koyu

Haber Hürriyeti ile Salihli Sanayi ve Ticaret Odası el ele verdi ve…

26. KÜTÜPHANEYİ SALİHLİ
BAHÇECİK KÖYÜ’NDE AÇTIK

Haber Hürriyeti Gazetesi’nin Sosyal Sorumluluk Projesi olarak yürüttüğü Köylerde Kütüphane kurma çalışmalarında 26. durak Manisa’nın Salihli İlçesi’nin Bahçecik Köyü oldu. Çocuk kitaplarından, hikâyeye, romanlardan, meslek kitaplarına kadar 6 bin 500 kitabın yerleştirildiği raflara, kişisel gelişimden, bağ bahçe işlerine, kadar herkesin ilgisini çekecek eserler konuldu. Açılış töreninde konuşan Gazeteci İbrahim Irmak, “Oğlum Çağlayan Irmak anısına, sürdürdüğümüz Atatürk Çocukları Kütüphaneleri umarım aydınlanma yolunda ışık olur” dedi.

***

SALİHLİ TSO BAŞKANI İBRAHİM YÜKSEL:

EĞİTİM İÇİN “VARIZ” DEDİ

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel, Bahçecik Köyü’nde Öğretmenler Günü yapılan, kütüphane açılış töreninde her zaman eğitim ve eğitimcinin yanında olduklarını söyledi.

Öğrencilere kışın bot ve mont dağıttıklarını, 79 üniversiteliye burs verdiklerini belirten Yüksel, “Türkiye’de okuma oranları çok düşük. Daha çok kütüphane açmalıyız” dedi.

 

 

HABERİN AYRINTILARI ŞÖYLE:

Haber Hürriyeti Gazetesi’nin Sosyal Sorumluluk Projesi olarak yürüttüğü Köylerde Kütüphane kurma çalışmalarında 26. durak Manisa’nın Salihli İlçesi’nin Bahçecik Köyü oldu. Çocuk kitaplarından, hikâyeye, romanlardan, meslek kitaplarına kadar 3 bin 500 kitabın yerleştirildiği raflara, kişisel gelişimden, bağ bahçe işlerine, veterinerlikten, tatlı yapımına kadar herkesin ilgisini çekecek eserler konuldu.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası ile Salihli Belediyesi’nin de destek verdiği proje ile Bahçecik Köyü İlkokulu’nda da bir kütüphane kuruldu. 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde sunuculuğunu Veli Başak’ın yaptığı açılış töreninde konuşan, Gazeteci Yazar İbrahim Irmak, “Biz Haber Hürriyeti gazetesi olarak bir yolculuğa çıktık. 32 yaşında kaybettiğim Oğlum Çağlayan Irmak’ın anısına Sosyal sorumluluk Projesi olarak, köylerde Atatürk Çocukları kütüphaneleri kuruyoruz. Umarım buraya koyduğumuz kitaplar gençlerimize, halkımıza yeni ufuklar açar. Soran sorgulayan bireylerin yetişmesine sağlar. Aydınlanmak için yaktığımız mum dilerim, herkesin yolunu aydınlatır.
Cefakâr öğretmenlerimizin eğittiği, çok kitap okuyarak kendisini yetiştiren öğrencilerimizin yarın memleketimize çok yararlı bireyler olacağına inanıyorum. Dilerim buradan vatandaşını ve memleketini seven öğretmenler, mühendisler, doktorlar, milletvekilleri, bakanlar, başbakanlar çıkar” dedi.

BAŞKAN YÜKSEL’E TEŞEKKÜR
Projenin gerçekleşmesinde aracılık eden, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel’e, İlköğretim Kurumu Müdürü Şahin Turanlı ve Basın Danışmanı Şirin Yörük, Adem Yardımcı’ya, Köy Muhtarı Ramazan Gürgen’e teşekkür eden İbrahim Irmak, “Sizler bizim yanımızda olduktan sonra aydınlanma yolunda daha çok mum yakarız. Bugün bizimle olan, İzmir’den buraya gelen şair, yazar, gazeteci, öğretmen ve eğitim dostu arkadaşlarıma, buraya gelemeyen ama gönlü bizimle olan herkese minnettarım” diye sözlerini noktaladı.

******

salihli_bahcecik_koyu_kutuphane_ibrahim_yuksel_ibrahim_irmak

SALİHLİ TİCARET VE SANAYİ ODASI
EĞİTİM VE EĞİTİMCİNİN YANINDA

Manisa’nın Salihli İlçesi’nin Bahçecik Köyü’nde bu yıl öğretmenler günü için çifte kutlama yapıldı. Köyde ve okulda Haber Hürriyeti Gazetesi ve Salihli Ticaret ve Sanayi Odası İşbirliğiyle kurulan Kütüphanelerin açılışında konuşan Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel, her zaman eğitimin yanında olduklarını belirtti.

Yüksel, “Bahçecik Köyü’ne kütüphane açmak için bir araya gelmiş bulunuyoruz. 24 Kasım Öğretmenler günü, Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder, Mustafa Kemal Atatürk, Başöğretmen olmak üzere tüm öğretmenlerimizin öğretmen günü kutlu olsun” dedi. Başkan İbrahim Yüksel konuşmasını şöyle sürdürdü: “Her meslek kutsaldır ama öğretmenlik başka kutsal bir görevdir. Çünkü insanı sizler yetiştiriyorsunuz. Sizler nasıl çocuklar yetiştirirseniz, toplum da öyle şekilleniyor. Bahçecik Okulu’na kütüphane açalım fikri geldiğinde, bizler eğitim ve eğitimcinin her zaman yanındayız. Fikri severek kabul ettik. Bu kadar köyün içinde Bahçecik’i seçen Haber Hürriyeti Gazetesi’ne teşekkür ederiz. Mesut Bey’e, İbrahim Bey’e çok teşekkür ederiz. Salihli sanata, sanatçıya her zaman önem vermiş, bir şehirdir. Rahmetli Zafer Keskinel başkanımızın başlatmış olduğu Şiir İkindileri etkinliği, Makedonya’nın Struga Şiir Akşamları’ndan sonra Dünya’nın en uzun süredir devam eden etkinliğidir. Hepimiz gururla Salihli’nin bu yönünden bahsedebiliriz.

salihli_bahcecik_koyu_ibrahim_yuksel_muhtar

SALİHLİ EĞİTİMİN SANATIN
VE ÖZGÜRLÜĞÜN KALESİ

Salihli’ye girenler, çiftçi heykeliyle karşılarlar. Biraz gelirsiniz, zenginliğimizin timsali, altın döken bir işçinin heykeli karşılar sizi. Biraz daha ilerlersiniz, sanatı ve sanatçıyı temsil eden sinemaların önündeki heykelimiz vardır. Biraz gidersiniz, başak ve birliği temsil eden el heykeli görürsünüz. Şehrimizin içine girersiniz, özgürlüğün sembolü bir heykelimiz karşılar. Salihli sanata ve sanatçıya önem veren bir şehrimizdir. Sanayi Odası olarak eğitimin ve eğitimcinin yanındayız. Hangi okulumuzdan bir talep gelirse, onu yönetim kurulumuzla birlikte karşılamaya çalışıyoruz. Oda olarak 79 tane üniversite öğrencisine burs veriyoruz. Kadınlar birliğimiz de yaptıkları etkinlikle 15 tane kız öğrencimizi okutmaktadır. Her sene öğrencilerimize kış aylarında üşümemesi için, bot ve mont alırız. Yani eğitime ve eğitimciye her zaman destek veriyoruz. Müdürüme de teşekkür ediyorum. Girişimiyle buraya bir kütüphane kazandırdık. Bizler kütüphaneyi yaptık. İzmir’den kitaplar geldi. Artık okumak çocuklarımıza kaldı. Türkiye’de okuma oranı maalesef çok düşük. Bir Japon yılda 26 tane kitap, Fransız vatandaşı 14 kitap okurken, Türkiye’de bu oran maalesef çok üzücü. Türkiye’de 25 kişiye bir kitap düşüyor. Bu kütüphaneler açıldıkça, okuma oranları artacaktır. Ben Salihli’ye, Bahçecik’e böyle bir kütüphane kazandırdıkları için Haber Hürriyeti’ne çok teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum.”

salihli_bahcecik_koyu_ilkokulu

BİR YOL BİLİRİM
GÜNEŞ’E AY’A

Salihli Bahçecik Köyü’nde Öğretmenler Günü açılış töreninde öğrenci Batın Gülmez, okuduğu şiirle büyük alkış aldı. Batın Gülmez’in okuduğu şiir şöyle:

Ben bir öğretmenim
Kısa bir yol bilirim güneşe, aya
Bir yol bilirim
Yıllardan beridir
Hamamda Türkü söyler gibi
En güzel derslerimi veririm

Yumurcaklarım beni dinler,
Hepsi kulak kesilmiş,
Sınıf alabildiğini geniş mi geniş
Geceler kara tahtamdır
Parmaklar tebeşir
Ben bir öğretmenim
Fecrimde devler güreşir
Kısa bir yol bilirim güneşe,
Bir yol bilirim aya
Bir yol bilirim, hıçkırıktan kahkahaya.

***
MÜDÜR UĞUR YAREN:

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

ANNE BABALAR DA
BİRER ÖĞRETMEN

Bahçecik’e kendi isteğiyle tayin olup köydeki öğrencilere öğretmenlik yapan Köprübaşı Halk Eğitim eski Müdürü Uğur Yaren binlerce kitaba kavuşmanın sevincini yaşadığını belirtti. Mesleğini büyük bir aşkla, sevgiyle yaptığını, bireyler yetiştirmenin mutluluğu yaşadığını belirten Öğretmen Uğur Yaren, “Öğretmenler günü bize büyük sevinç yaşattınız. Tüm anne babalar da birer öğretmen. Ben bugün onların da öğretmenler Gününü kutluyorum” dedi.

***

salihli_bahcecik_okulu

KİMLER KATILDI

Salihli Bahçecik Köyü’nde kurulan 26. Atatürk Çocukları Kütüphanesi’nin açılışına, Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel, Yönetim Kurulu üyeleri, İlköğretim Kurumu Müdürü Şahin Turanlı Basın Danışmanları Şirin Yörük ve Adem Yardımcı. Bahçecik Muhtarı Ramazan Gürgen,
Gazeteci Yazar Durmuş Odabaşı, Öğretmen Benisa romanlarının yazarı Huriye Saraç, Şair emekli Öğretmen Veli Başak, Salihlili Şair Ferki Haydaroğlu, Yazar Saadet Aydınlıoğlu, Ressam Türkan Kurt, Emekli Öğretmen Sevinç Özküçük, Şair Ahmet Dinç, Yazar Zübeyde Seven Turan, Yazar Gülcan Erdem,  gazeteci İbrahim Irmak ve Mesut Tim açılışa katılanlar arasındaydı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz