Son Dakika
23 Kasım 2019 Cumartesi
”

25 MAYIS ETİK GÜNÜ VE HAFTASI KUTLU OLSUN…

Doğru, kişiden kişiye değişen bir kavram değildir. Doğrunun bulunmasında akıl ve vicdan ve gönül olgusunun büyük önemi vardır.

24 Mayıs 2019 Cuma, 12:08

2008 yılından beri Türkiye’de Etik günü ve haftası olarak kutlanması planlanmış 25 Mayıs tarihine yaklaşıyoruz. 2019 yılında da bu anlamlı günü içeriğine uygun bir şekilde değerlendirmek amacıyla temaslar kurduk ve gelen talepler doğrultusunda farklı yerlerde söyleşi ya da eğitim tarzında planlanmış, görsel sunum destekli, dolu dolu geçeceğine inandığımız bir süreci yaşayacağız.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Karşıyaka Belediyesi ve Gaziemir Belediyesi’ne sonsuz teşekkürlerimizi iletiyoruz.

Aklımızdaki soruların doğru ile buluşması için Etik ve Ahlâki değerler sistemine ihtiyacımız vardır. Buna inandığımız içindir ki, yıllardır, bilinen ve anlaşılan bu gerçekler doğrultusundaki çabamıza devam ediyoruz. 25 Mayıs Etik günü ve haftasına ilişkin mesajımızı paylaşarak, daha güzel, daha mutlu ve önce etik ve ahlâk diyebilen bir dönemin gerçekleşmesi dileğiyle bu özel günü kutluyoruz.

Sevgi, saygı ve içtenlikle…

 “Etik ve ahlâk kavramları bireyin sosyal ve mesleki dünyasında önemli yere sahip iki ana unsurdur. Etik ve ahlâk, felsefenin içinden gelen ve onun köklerinden beslenen, felsefenin pratik anlamda düşünce ve eylem ile hayat bulmasını sağlayan bileşenlerdir.

Bilgi/severlik anlamındaki felsefe ile doğru düşünmenin karşılığı olan yani düşüncede gelişen etik ile doğruyu yapmanın yani eylemin karşılığı olan ahlâk birlikte hareket ederek özlenen, insana yakışan ve onu erdemli olmaya sevk eden bir sistemin gelişmesine katkıda bulunur.

Doğru, kişiden kişiye değişen bir kavram değildir. Doğrunun bulunmasında akıl ve vicdan ve gönül olgusunun büyük önemi vardır. Doğru bir tanedir ve o doğruyu bulmak, ortaya çıkarıp yanlışa dönüşmesini önlemek insanın temel ödevidir. Bugün için doğru ile yanlışın birbirine karışmasının en önemli nedeni, bilinen doğruların yanlışlara dönüşmesine izin verilmiş olması, siyah ya da beyaz diye nitelendirdiğimiz iki temel seçeneğin arasına gri alanların katılmış olmasıdır. İnsan topluluklarına, canlılara, doğaya zarar veren bir şeyin doğru kabul edilmesi mümkün değildir. Bu temel ilkeyi bir kenara bırakan ve bir kereden bir şey olmaz mantığı ile hareket etmenin ardından yaşanan çelişki ve ikilemler zinciri, doğru bilinenin yanlışa dönüşmesine izin verir. Etik, çoğunlukla ilkeler ile bütünleşir, ahlâk’ın ise bu ilkelerin uygulanmasında ortaya çıkardığı değerler ile var olması söz konusudur. Ve son söz: Her şeye rağmen etik diyebilmenin gücüne inanın ve bunu talep edin!”

www.haberhurriyeti.com / Prof. Dr. Çağatay Üstün

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz