Son Dakika
15 Kasım 2019 Cuma
”

ÖNCE VATAN, VATANIMDAKİ ÜRETİCİLER DİYECEKSİN!

19 Ekim 2019 Cumartesi, 21:07

Kentleri, parkları, yolları, güzelleştiren çiçeklerin en büyük üretici Kooperatifi BAYÇİKOP’un Başkanı Ersoy Sümerkan, en kaliteli fideyi kendilerinin ürettiğini kaydederek kaliteli üretim yapmak için beyinlerin değişmesi gerektiğini belirtti. Sümerkan, “Sektörün önünün açılması için ben değil önce vatanımdaki üreticiler denilmeli. Sektöre emek veren insanların düşünülmesi ve sıkıntılarının giderilmesi gerekiyor” dedi.

Bayındır ekonomisine yılda milyonlarca lira katkı sağlayan çiçekçilik sektörünün en büyük üretici kooperatiflerinden BAYÇİKOP Başkanı Ersoy Sümerkan, Haberhürriyeti Gazetesi’nin sorularını yanıtladı. Başkan Sümerkan, “Daha kaliteli ürün üretebilmesi için ortaklarımıza malzemeyi, toprak harcını biz veriyoruz. Fideyi kendimiz üretiyoruz. Türkiye’de en kaliteli fideyi de yine biz üretiyoruz” ifadesini kullandı.

 Kooperatifler tarımsal kalkınmanın kaldıracı. Siz de yıllardır ortaklarınızın aşı işi artsın diye emek veriyorsunuz. Merkezi ve yerel yönetimler size destek veriyor mu?

Bizim tüketicilerimizin genel anlamda Belediyelerden ibaret. Onların alımları olmaz ise satış yapamayız. Bütün belediyeler bizim sektörün tüketicisi. Bu yüzden yerel yönetimlerin desteğini görüyoruz. Bu desteklerde gittikçe artıyor. Yerel yönetimler peyzaja önem verdikçe talepleri de artıyor. Tabi bu durum ekonomik duruma da bağlı.

Belediyelerden alacaklarınızı alabiliyor musunuz?

Basında her gün görüyoruz. Bir çok belediye başkanı borç batağındayım diyor. Tabi ki belediyelerin ekonomik durumu bize de yansıyor.

Kooperatifiniz sürekli kendini geliştiren bir oluşum mu? Mesela siz neler yaptınız, neler yapıyorsunuz bu konuda. Kooperatifiniz ortakların ihtiyaçlarını karşılıyor mu?

EN KALİTELİ FİDEYİ BİZ ÜRETİYORUZ

Ortaklarımıza daha kaliteli ürün üretebilmesi için malzemeyi, toprak harcını biz veriyoruz. Fideyi kendimiz üretiyoruz. Türkiye’de en kaliteli fide üreten yer biziz şu anda. Ortaklarımız tabi üretimi artırdığı gibi kazancını da artıyor. İkincisi başka bir belediye geliyor şartnamesini hazırlıyor, biz üreticiden alıyoruz belediyelerin talep ettiği bitkilileri belediyelere satıyoruz. İkinci bir çalışma şeklimiz bu. Üreticinin mallarını değerlendirmeye çalışıyoruz. Ama biz kesinlikle piyasaya göre fiyat uygulamıyoruz. Üreticiyi korumak amaçlı fiyatlarımız sabit. Üreticinin hakkını alabilmesi için bu onlara bir destektir.

Ortaklarınıza Ucuz kredi bulma konusunda girişiminiz oluyor mu? Zirai kredilerin dışında ucuz işletme kredisi bulabiliyor musunuz?

Öyle bir aracı olma durumuz yok. Üretici kredi alacağı zaman ya evini ya tarlasını ipotek ettirecek kredisini alacak. Kooperatif aracı olamaz. Üreticinin alacağı krediye karşılık ipotek ettirebilecek mal varlığı olması lazım. Kooperatif burada ne yapabilecek, kabul de etmezler zaten. ÇKS(çiftçi kayıt sistemi) olan herkes zaten ipotek karşılığı şahsi olarak kredi alabilir.

Peki böyle bir kredi olmasını ister miydiniz?

Keşke karşılıksız bir şey olsa.. yurtdışından gelecek olan birçok bitkinin önü kesiliyor. Sonuçta kendi paramızla döviz girişinin önünü keseriz. Bunun hayaliyle yaşıyoruz, bakalım ne zaman gerçek olacak.

Süs bitkisi ve fidan yetiştiriciliği uzun soluklu bir iş. Birkaç yıl, hatta ağaç grubunda 5-10 yıl istiyor. Bu da sermaye demek. Avrupa’da bankalar sporsorluk/ortaklık yapıyorlar. Biz de bu konuda girişim var mı? Merkezi Süs-Bir’le işbirliği yapıyor musunuz bu konularda?

Merkezi SÜS-BİR ile görüşülüyor ama bize bankalardan iş yok. İşin doğrusu Avrupa’da İtalya çalı ağaç grubunda merkezi bir yer. Ama Türkiye’de şu anda Bayındır’da en köklü firması bile 40 yıllık. İtalya’da 500 yıllık firmalara var. Onlar artık sistemini oturtmuş. Onların krediye ihtiyacı yok. Biz de mesela çiftçi pamukta zarar etmiş, çiçeğe dönmüş. Yani yeni bir girişimde bulunmuş, geliştirmiş, bir şeyler yapmış. Doğru düzgün bir politika olmadığı için çiftçilik mecburen bu yöne yöneltmiş. Bu bilinçli yapılan bir şey değil bence. Bizde profesyonelde bilgi akışı sağlayacak, planlama yapacak, yönlendirecek hiç bir şey yok.

Biz SÜS-BİR’e bağlıyız. Bütün sıkıntılarımızı onlara söylüyoruz, onlar da yukarıya iletiyorlar. Muhatap olacakları bir birim, genel müdürlük, daire başkanlığı yok ki. Kime anlatacak derdini. Bizim daha bir standartımız bile yok.

Türkiye’ye hala ithal ürünler getiriliyor. Bunu üreterek biz karşılayamaz mıyız? 

MALİYETLER YÜKSEK KAR MARJI DÜŞÜK

Tabi ki bize ithal bitki gelecek. Biz ne yapacağız; ithal bitkiyi Türkiye’de üretmenin yollarını bulup geliştireceğiz. Bunlar da paraya dayanıyor. Bir örnek vereyim; Biz üretimde torf kullanıyoruz. Torf Baltık Cumhuriyetlerinden geliyor. Baltık Cumhuriyetlerinden Almanya’ya Hollanda’ya gelirken ücreti ne kadar, buradan İstanbul’a gelişi ne kadar. Baltık Cumhuriyetlerinden İzmir’e geldiği zaman ücret 2’ye katlanıyor. İkincisi yurt dışından gelen gübreyi kullanıyorsun. Gübre Almanya’dan Hollanda’dan geliyor. Oradaki kişi de benim kullandığım malzemeyi, torfu, ilaçları kullanıyor. Ama bitkiyi benden 3-4 misli daha yüksek satıyor. Bizde maliyetler yüksek olduğu için kar marjı düşük oluyor. Kar marjı düşük olduğu için de yatırım yapamıyorsun. Yan gelirlerin varsa tarla, arazi, ev satarsan diğer gelirleriyle tesis yapabiliyorsun. Bu defa daha kaliteli üretim yapmış oluyorsun. Bizim sektörde tesis mutlaka şart. Hem fire azalır, hem kalite yükselir ve maliyeti düşürürsün, makineleşmeye gidersin. Ama böyle olunca yatırım yapamıyorsun, yatırım yapamayınca da gelişemiyorsun.

Sektörün şahlanması için neler yapılmalı?

EMEĞE DEĞER VEREN ZİHNİYETLER OLMADIĞI SÜRECE BU İŞLER YÜRÜMEZ

Beyinler değişecek, önce vatan diyeceksin. Bu işlerde yetkili olan insanlar önce vatanımdaki üreticiler diyecek, önce halk diyecek. Malesef biz önce ben diyerek başlıyoruz. Önce ben dediğin müddetçe bu işler olmaz. Önce emek veren insanların düşünülmesi gerekiyor. Emeğe değer veren zihniyetle olur bu iş.

Hollanda’yla işbirliğiniz vardı. Son durum nedir?

Evet, çalışmalarımız devam ediyor. Hollanda’da 4 tane firmayla hem ıslah üzerine hem de tohum üretme denemesi üzerine çalışıyoruz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz