Son Dakika
20 Temmuz 2019 Cumartesi

21 Yaşındaki Dilek 4 Yıldır Uygun Böbreği Bekliyor

Aralık 2015’te karın ağrısı şikayeti üzerine başvurduğu sağlık kurumunda böbrek yetmezliği hastası olduğunu öğrenen Dilek Gençyılmaz, 4 yıldır haftanın 3 günü toplam 12 saat diyalize giriyor. Gençyılmaz, “Uygun organ haberinin gelmesini bir umutla, dört gözle bekliyorum” dedi.

22 Mart 2019 Cuma, 10:09

İzmir’de yaşayan ve doğuştan iki böbreği de küçük olan 21 yaşındaki Dilek Gençyılmaz, amcasının da böbrek hastası olduğunu belirterek,  “İlk 6 ay takip ettiler. Değerlerim kötü olduğu için diyalize alınmamı söylediler. 4 yıldır diyalize giriyorum. Haftanın 3 günü 4’er saat diyalizde kalıyorum. Günlük hayatımda yorulmamam ve yediklerime dikkat etmem gerekiyor. Beni bazen zorluyor. Konuşurken bile yorulduğumu hissediyorum. Merdivenden çıkarken yoruluyorum. Koşunca tıkanıyorum” dedi.

‘Yetkililer Sesimi Duysun’

Daha iyi koşullarda yaşamak için organ nakline ihtiyacı olduğunu söyleyen Gençyılmaz, imza kampanyası başlatarak, beyin ölümü gerçekleşen kişinin, aksini beyan etmediği sürece organlarının otomatik olarak alınabilmesini istiyor. Gençyılmaz, 4 yıldır haftanın 3 günü toplam 12 saat diyalize giriyor. Uyumlu bir organ nakledilmesinin uzun yıllar sürebileceğine dikkat çeken Gençyılmaz, kan grubu nedeniyle yalnızca 0 RH ve 0 RH- grubundaki donörlerden bağış alabileceğini anlattı. Gençyılmaz, dokuların uyumumunun da önemli porno izle olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Birinci dereceden akrabalar dışında organ nakli mümkün olmadığı için ben 6 ay önce change.org sitesinde otomatik organ bağışı kampanyası başlattım. Beyin ölümü gerçekleşen insan aksini beyan etmediği sürece organları otomatik olarak alınabilir. Sadece kendi adıma değil benim gibi organ nakli bekleyen binlerce insan adına bu düzenlemenin yürürlüğe girmesini istiyorum. Yetkililer sesimi duysun. Şu an 129 bin imza var. Hedef 150 bin. Nakil için bana sıra gelene kadar diyalize devam edeceğim. Ama bunun süresi yok. Her an nakil için çağrılabilirim. Ama yıllar da sürebilir. Uygun organ haberinin gelmesini bir umutla, dört gözle bekliyorum. Nakil olmazsa sürekli diyalize gitmem gerekecek. Diyalize giren hastalar olarak sağlıklı insanların hayatına göre bizim yaşam kalitemiz oldukça düşük.”

KAYNAK:Hürriyet

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz