Son Dakika
25 Haziran 2019 Salı

2018 ONU DA ALIP GİTTİ

2018 giderken, onu da beraberinde götürdü. Tiyatro’nun divasının ölüm haberi toprağa verildikten sonra duyuruldu. Vasiyetinin ‘kimseye söylemeden defnedin’ olduğu açıkladı.

01 Ocak 2019 Salı, 17:32

Nisan 2012;

”Gençlik yıllarımda demokrasinin hemen ülkemize yerleşeceğini sandığım o saf dönemlerimde, sosyal adaletin peşine düşmüştüm. Ancak yanlış anlaşıldık, komünist diye damgalamaya çalıştılar.

Oysa ben sadece ülkemde sosyal adalet isteyen masum bir genç oyuncuydum. Nereden bilirdim ”Güzel Günler Göreceğiz Çocuklar” türküleri söylediğimiz günleri arayacağımızı, o yetinmek istemediğimiz demokrasiye, altmış yılda bir türlü kavuşamayacağımızı.

Yıllar süratle iyi ve kötü anılar biriktirerek geçti. Ben değiştim, geliştim, ülkem değişti, geliştiği ise nereden bakıldığına bağlıdır.

Bugün ben o gençliğimde beğenmediğim demokrasiye çoktan razı iken, Cumhuriyetin bize tanıdığı hakları yeniden, yeniden kazanmak için mücadele vereceğimizi, nereden bilirdim?

Katıldığımız Cumhuriyet mitinglerinde, elimizdeki pankartlarda; çağdaş eğitimin her gün yediği darbeler, Türkiye üzerine oynanan oyunlar, yargının saygınlığını kaybediyor oluşu, laik Cumhuriyetimizin tehlikede oluşu, onlar bizler diye kutuplaştırılmamız gibi sorunlar dile getiriliyordu.

Bu gün bu sözleri ne kadar kanıksadığımızın farkında mısınız?

Bildiğiniz gibi bugün Cumhuriyetimiz büyük bir sınavdan geçiyor. Evlerden çıkıp meydanlarda çoğalmalıyız. Bir araya gelmeliyiz.

Bize katılmayanların hala büyük bir rehavet içinde olduklarını düşünüyorum.

Eğer toplumun her kesimi için adalet, eşitlik, demokrasi istiyorsak, seyirci kalamayız. Sokağa çıkmak istemeyenler internet, sosyal medya yoluyla çokluğumuzu, kararlılığımızı göstermelidir.

Biliyorum ki, bir ülkede devamlı yanlış işler yapılıyorsa benim kendi doğrularımla yaşamam zorlaşır. Buna seyirci kalamam. Kimsenin de kalmaması gerektiğini düşünüyorum. Bana iyi bir şey sunuluyormuş edasındaki dayatmalara pabuç bırakmam.

Çünkü para yitirilirse,
bir şey yitik demektir.
Umut yitirilirse,
çok şey yitik demektir.
Yürek yitirilirse,
her şey yitik demektir.

Ben hayatımda en çok bir Cumhuriyet kızı olmakla övündüm.

Hala bu dünyayı insanların, ülkemizi ise Cumhuriyet kızlarının cennete çevirebileceklerine inanıyorum ve yeter ki seyirci kalmayalım diyorum.

Yaşasın çağdaş yaşamın çağdaş Cumhuriyet kızları.

Gülriz Sururi”

ÇAĞDAŞ YAŞAM CUMHURİYET ÖDÜLÜ’nü
GENCO ERKAL ile birlikte alan GÜLRİZ SURURİ’nin
törende yaptığı konuşmaydı bu.

Ve o Cumhuriyet kadınını 2018 giderken, kendisi ile birlikte götürdü.

HABERHÜRRİYETİ

Türk sanat, tiyatro ve edebiyat dünyasının Ordinaryüslerinden Gülriz Sururi 90 yaşında hayatını kaybetti. Sanatçı bir süredir tedavi gördüğü hastanede 2018’in son günü olan dün, yaşama veda etti. Bugün sessiz sedasız toprağa verildi.

Tiyatro oyuncusu, yazar, yönetmen Gülriz Sururi’nin manevi kızı Zeynep Miraç Özkartal “Sessiz bir defin istediği için vasiyetini yerine getirdik. kendisi definden sonra duyurulmasını istedi. Bir süredir sindirim sisteminden rahatsızdı. Dün kaybettik. Bugün de defnettik. Vasiyeti gereği başka bilgi paylaşamıyoruz” açıklamasında bulundu.Oysa ben sadece ülkemde sosyal adalet isteyen masum bir genç oyuncuydum.

GÜLRİZ SURURİ KİMDİR

Gülriz Sururi, 24 Temmuz 1929’da dünyaya geldi.

1962’de Engin Cezzar’la birlikte Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kuran sanatçı; Kaldırım Serçesi, Keşanlı Ali Destanı oyunlarındaki rolleriyle tanınır. 1998 yılında Kültür Bakanlığı’nca verilen devlet sanatçısı unvanına layık görülmüştür. Anı, roman, öykü türlerinde yayımlanmış kitapları vardır.

YaşamıOysa ben sadece ülkemde sosyal adalet isteyen masum bir genç oyuncuydum.

1929 yılında İstanbul’da doğdu. Babası ilk operet kurucularından Lûtfullah Sururi Bey, annesi de opera sanatçısı Suzan Lütfullah’tır.

İlk kez 1942’de İstanbul Şehir Tiyatrosu Çocuk Bölümü’nde sahneye çıktı. İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro ve Şan Bölümleri’nde eğitim gördü. Konservatuvarı bitiremeden bazı özel topluluklarda çalışmaya başladı. 1955’te Muammer Karaca Topluluğu’nda profesyonel sanat yaşamına başladı. 1960’ta Dormen Tiyatrosu’na geçti. 1961’de, bu toplulukta sahnelenen Sokak Kızı İrma’daki rolüyle en iyi kadın oyuncu olarak İlhan İskender Armağanı’nı kazandı.

1962’de tiyatrocu Engin Cezzar’la evlendi. Aynı yıl eşi ile bilrikte Küçük Sahne’de Gülriz Sururi – Engin Cezzar Tiyatrosu’nu kurdu. Sokak Kızı Irma, Ferhat ile Şirin, Teneke, gibi pek çok oyunda rol aldı. 1966’da “Teneke” oyunundaki rolüyle İlhan İskender En İyi Kadın Oyuncu Armağanı’nı bir kez daha kazandı. Aynı yıl Türk Kadınlar Birliği’nce “Yılın Kadını” seçildi. Haldun Taner’in yazdığı, Genco Erkal’ın yönettiği ve ilk olarak 31 Mart 1964’te sahnelenip uzun süre kapalı gişe oynayan “Keşanlı Ali Destanı”‘nda “Zilha” rolündeki başarısıyla ünü arttı.

1971’deHint Kumaşı adlı oyundaki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü üçüncü kez kazandı. 1979-1980 mevsiminde Mehmet Akan’la birlikte, topluluğun o güne dek sahnelediği oyunlardan Uzun İnce Bir Yol adlı bir derleme yaptı ve gösteriminde oynadı.

Edith Piaf’ın yaşam öyküsünden Başar Sabuncu’nun oyunlaştırdığı Kaldırım Serçesi adlı oyun ile müzikli tiyatro sanatçısı olarak ustalığını gösterdi. 1982-1983 sezonunda bu oyundaki yorumuyla Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü, İzmir Gazeteciler Derneği’nin Altan Artemis Ödülü’nü ve Milliyet gazetesinin 1983 Süperstar Tiyatro Oyuncusu Ödülü’nü kazandı. Engin Cezzar’ın uyarladığı ve yönettiği “Filumen, Edward Albee’nin “Tatlı Para” (özgün adı: Everything in the Garden), Bilgesu Erenus’un yazdığı, Rutkay Aziz’in sahnelediği “Halide” gibi oyunlarda rol aldı.Oysa ben sadece ülkemde sosyal adalet isteyen masum bir genç oyuncuydum.

Dramdan güldürüye ve müzikli oyuna dek her çeşit eserde rol alan Sururi, oyunculuğunun dışında Türk tiyatrosunda yöneticilik de yaptı.

Anılarını yazarak yazarlığa başladı ve anılarımı üç cilt olarak yayımlamış ve bir roman, bir öykü kitabı ve gazete yazılarından bir derleme de yayımlamıştır.

Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin kurduğu Konçinalar Kumpanyası adlı toplulukla 2008’de kendisinin yazıp yönettiği “Biz Sıfırdan Başladık” adlı oyunu sahneye koydu.

Rol aldığı bazı tiyatro oyunlarıOysa ben sadece ülkemde sosyal adalet isteyen masum bir genç oyuncuydum.

Söyleyeceklerim Var : Gülriz Sururi – Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu – 1997

Kaldırım Serçesi : Başar Sabuncu – Şan Tiyatrosu – 1983

Kabare : Joe Masteroff – Gülriz Sururi Engin Cezzar Tiyatrosu

Keşanlı Ali Destanı : Haldun Taner – Gülriz Sururi Engin Cezzar Tiyatrosu – 1963

Sokak Kızı İrma : Alexandre BreffortMarguerite Monnot – Dormen Tiyatrosu – 1961

Sözde Melekler : Dormen Tiyatrosu – 1959

Yönettiği tiyatro oyunlarıOysa ben sadece ülkemde sosyal adalet isteyen masum bir genç oyuncuydum.

Kısmet (oyun) : Adana Devlet Tiyatrosu

Fosforlu Cevriye (müzikal) : Ankara Devlet Tiyatrosu

Biz Sıfırdan Başladık: Konçinalar Kumpanyası

Kitapları

Kıldan İnce Kılıçtan Keskince (anı), Doğan Kitap, İstanbul, 1978

Biz Kadınlar (deneme), Dışbank Yayınları, İstanbul, 1987.

Bir An Gelir (anı), Doğan Kitap, İstanbul 2003.

Girmediğim Sokaklarda (öykü), Doğan Kitap, İstanbul, 2003.

Gülriz’in Mutfağından (yemek), Doğan Kitap, İstanbul, 2003.

Seni Seviyorum (roman), Doğan Kitap, İstanbul, 2004.

Ödülleri

1961 En İyi Kadın oyuncu dalın İlhan İskender Armağanı, Sokak Kızı İrma’daki rolüyle

1962 En İyi Kadın oyuncu dalın İlhan İskender Armağanı, Teneke’deki rolüyle

1971 En İyi Kadın oyuncu dalın İlhan İskender Armağanı, Hint Kumaşı’ndaki rolüyle

1983 Avni Dilligil En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, Kaldırım Serçesi’ndeki rolüyle

1983 İzmir Gazeteciler Derneği Altan Artemis Ödülü’

1983 Milliyet gazetesi Süperstar Tiyatro Oyuncusu Ödülü

22. Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema Oyuncu Ödülleri Onur Ödülü

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri