Son Dakika
17 Haziran 2019 Pazartesi

1.5 Yaşında mumyalanmış

01 Eylül 2013 Pazar, 15:58

1.5 YAŞINDA MUMYALANMIŞ

Amasya’da Anadolu’nun en geniş mumya ailesi olarak bilinen 14. yüzyıldan kalma mumyaların en küçüğü sadece 1.5 yaşında.

İlhanlılar döneminde Moğollar tarafından zehirlenerek ya da boğularak öldürüldükleri tahmin edilen Anadolu Nazırı Şehzade Cumudar, Amasya Emiri İşbuğa Noyin, Amasya’da hükmetmiş İzzettin Mehmet Pervane Bey, eşi ve 2 çocuğuna ait olan mumyaların iç organlarıyla mumyalayan Müslüman Türkler olduğunu belirten araştırmacı-yazar Hüseyin Menç, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, 10 yıl önce Kültür Bakanlığı ile National Geographic kanalının ortak yaptığı çalışma sonucu röntgenleri çekilen mumyalara endoskopi yapılıp, ayrıca yaşlarının tespit edildiğini söyledi.

Araştırma sonucu elde ettiği bilgilerde Anadolu Nazırı Cumudar’ın 56, İşbuğa Noyin’in 30, erkek çocuğunun 3.5, kız çocuğunun ise 1.5 yaşında olduğunun belirlendiğini anlatan Menç, “Hepsinin de öldürüldüklerinde gözlerinin ve ağızlarının açık olduğu görülüyor. Özellikle küçük kız çocuğunun gülümsüyor gibi olması ise çok şaşırtıcıdır” dedi.

Menç, Amasya Müzesi’nde özel bir bölümde sergilenen mumyaların gelen ziyaretçilerin ilgi odağı olduğunu kaydetti. – AMASYA (İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri