”

Şiddet’e karşı yarışmada, Kemik birinci oldu

Kadına yapılan şiddetin olumsuz sonuçlarına farkındalık yaratmak için düzenlenen, kısa film yarışmasında İstanbul Üniversitesi’nden KEMİK Birinci; Ege Üniversitesi’nden MOR KELEBEKLER İkinci; Çukurova Üniversitesi’nden GÜLÜMSE–ME Üçüncü oldu.

13 Aralık 2015 Pazar, 18:34

Kadına yapılan şiddetin olumsuz sonuçlarına farkındalık yaratmak için düzenlenen, “Oldu, oluyor, olmasın!!!” konulu kısa film yarışmasında İstanbul Üniversitesi’nden KEMİK Birinci; Ege Üniversitesi’nden MOR KELEBEKLER İkinci; Çukurova Üniversitesi’nden GÜLÜMSE–ME Üçüncü oldu.
Karşıyaka Soroptimist Kulübü tarafından ilk kez düzenlenmekte olan, üniversitelerarası “OLDU, OLUYOR,OLMASIN !!!” temalı kısa film yarışması sonuçlandı.
Üniversitelerin Güzel Sanatlar, İletişim vb. fakültelerinde öğrenim gören, sanatla ilgilenen tüm öğrencilerin davetli edildiği “OLDU, OLUYOR, OLMASIN !!!” temalı kısa film yarışması, en önemli toplumsal sorunlardan birisi olan kadına yönelik şiddetin olumsuz sonuçları konusunda farkındalık yaratmayı hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda aile ve toplum içinde kadın haklarının korunmasını, kadınların ve toplumun geleceğine katkı sağlamayı amaçlayan yarışma, sinemasever öğrencileri toplumsal duyarlılığın ışığında sanat yapmaya davet etti .
Ödül töreninde konuşan Karşıyaka Soroptimist Kulübü Başkanı Alev Toprak; ‘Dünyadaki en büyük kadın örgütünün üyeleri olarak biz Soroptimistler, tüm düyada barış için, tüm insanların, özellikle kadın ve çocukların temel haklarının eşitlik esasına göre korunması ve kadının statüsünün yükseltilmesi amacı ile ulusal ve uluslararası çalışmalar yapmaktayız. Tüm dünyada, farklı yöntemlerle ‘kadına uygulanan şiddetin’ yaygın olduğunu biliyoruz. Karşıyaka Soroptimisit Kulübü olarak, biz de kadına ve çocuğa karşı uygulanan şiddetin önlenmesi için farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Amaç; şiddetin olumsuz sonuçlarına farkındalığın, üniversite kesiminde yaratılması, genç sinemacıların yaratıcı ve dinamik fikirlerinin desteklenmesi, film sayısının birden fazla olması idi. Yaşadığımız dönemin birer yansıması olan filmlerimiz, bu dönemimizi de kayıt altına almaktadır” dedi.
Törende Uluslararası Soroptimisit Avrupa Federasyonu Geçmiş Dönem Başkanı Ayla Selçuk’da bir konuşma yaparak beğenilerini dile getirdi.
Ayrıca törene katılan İzmir Barosu Başkanı Av. Aydın Özcan da; her zaman kadınların sorunlarının düzeltilmesi konusunda destek olmaya devam edeceklerini belirtti.
20 dakikadan uzun olmayan, kurmaca, canlandırma, deneysel ve belgesel türündeki filmlerin, başvuru koşulları gereğince daha önce herhangi bir yerde ödül almamış ve yayımlanmamış olması gereken kısa filmlerin, yarışmanın teması “OLDU, OLUYOR ,OLMASIN !!!” bağlamında, şiddetin olumsuz sonuçları karşısında toplumu bilinçlendirmeyi konu almaları beklendi. Yarışmada birinciye 5.000 TL, ikinciye 3.500 TL, üçüncüye ise 2.000 TL para ödülü verildi. Filmlerin değerlendirmesi,
Banu Bozdemir (Sinema yazarı, roman ve çocuk kitapları yazarı)
Leman Dorsay (Levent Soroptimist Kulübü üyesi, sinemasever ,arkeolog, turist rehberi)
Leyla Özalp (Sinema yönetmeni, yazar)
Serpil Salaçin, (Patoloji ve Adli Tıp Profesörü, Adli Tıp Uzmanları Derneği (ATUD) Çukurova ve Dokuz Eylül Üniversiteleri Kadın Hakları ve Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezleri kurucusu)
Karşıyaka Soroptimist Kulübü’ nden oluşan beş kişilik seçici kurul tarafından yapıldı.
1.lik ödülü KEMİK; İstanbul Üniversitesi -Volkan Güney Eker ‘e
2.lik ödülü MOR KELEBEKLER; Ege Üniversitesi-Özer Kesemen ‘e
3.lük ödülü GÜLÜMSE –ME; Çukurova Üniversitesi – İsmail Kürşat ‘a verildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz