Son Dakika
20 Mayıs 2019 Pazartesi

110’uncu yılı kutladılar  

Türkiye’de bilimsel Diş Hekimliği eğitiminin başlamasının 110. Yılı kutlandı.

22 Kasım 2018 Perşembe, 20:44

Türkiye’de bilimsel Diş Hekimliği eğitiminin başlamasının 110. Yılı kutlandı.

22 Kasım Dişhekimliği gününü de içine alan Toplum Ağız ve Diş Sağlığı haftası sebebiyle İzmir Dişhekimleri Odası tarafından Cumhuriyet Meydanın da bir tören düzenlendi.

Törene İzmir Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Sütpideler, Ege Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necdet Erdilek, Dekan yardımcısı Prof. Dr. Ali Gürkan, İl Sağlık Müdürlüğünü temsilen Fizyoterapist Sevcan Ekizler Güney, Dr. Ayşe Karabinalı, Dt. Suzan Oğuz, İzmir Dişhekimleri Odası Başkan vekili Ersin Atinel, İzmir Dişhekimleri Odası Genel Sekreteri Yaman Yamangil, İzmir Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu üyeleri ve diş hekimleri katıldı.

Tören Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Atatürk Anıtına çelenk koyulması ile devam etti. Törende bir konuşma yapan İzmir Dişhekimleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Sütpideler; Bilimsel diş hekimliği eğitiminin 22 Kasım 1908 tarihinde başlaması nedeniyle bu tarihin ülkemizde ‘Dişhekimliği Günü’ olarak kabul edildiğini belirterek, 1996 yılından sonra her yıl 22 Kasım`ı da içine alan haftanın ‘Dişhekimliği Günü ve Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası’ adı altında kutlandığını söyledi. Sütpideler konuşmasına şöyle devam etti; ‘’Ağız ve Diş hastalıkları dünyanın hemen tüm bölgelerinde en sık görülen sağlık sorunları arasındadır. Ağız diş sağlığı problemlerinin açığa çıkmadan koruyucu önlemlerle engellenmeleri, hastalıklar açığa çıktığında ise hızlıca tedavi edilmeleri gerekir. Türkiye deki kamu, üniversite ve serbest çalışan diş hekimlerinin katılımları ile koruyucu diş hekimliği hizmetlerinin halka yaygın bir şekilde ulaşmasını sağlayacak politikalar Dişhekimleri Odaları ve Türk Dişhekimleri Birliği’nin katkıları ile geliştirilmeli, dünya sağlık örgütü ve Dünya Dişhekimleri Birliği hedeflerine ulaştırılmalıdır.

Ağız Diş Sağlığı farkında lığı yaratmak amacıyla bir kamu spotu hazırladık. Projemiz Bornova Belediyesi tarafından desteklendi. Senaryo ve oyunculuğu odamız tiyatro topluluğu üyelerince, çekim, seslendirme ve montaj aşaması Bornova Belediyesi’nce gerçekleştirildi. Şu an tüm platformlarda izlenebiliyor. Spotun hazırlanmasında özverili çalışma gerçekleştirilen üyemiz tiyatro topluluğu üyelerine ve projeye ilk günden ilgi ve desteğini esirgemeyen Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla’ya şükranlarımızı sunuyoruz’’ dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
kaçak iddaa siteleri iddaa siteleri bahis siteleri