10 TL’si olmayan İZBAN’a binemeyecek

İkinci zam geliyor. ‘Kilometre Bazlı Fiyat Uygulaması İstemiyoruz’ kampanyası başlatıldı.

12 Ocak 2018 Cuma, 20:24

İzmir’de toplu ulaşımın İZBAN ayağı için yeni bir tartışma gündeme geldi. TCDD/İzmir Büyükşehir Belediyesi ortaklığı olan İZBAN, sosyal medya aracılığı ile yeni tarifelendirmelerde düşülen yanlışlardan döndürülmeeye çalışılıyor.

İzmirli gazeteci Murat Özken İZBAN ulaşımında hazırlığı yapılan ve 15 Şubat tarihinde uygulamaya girecek yeni ücretlendirme sisteminde mağduriyetler dizini tespit etti. Yüzde 10 olarak yapılan yeni yıl zammına bu uygulama ile ikinci bir artış geleceğini belirten Özken, Change Org’da konuya ilişkin bir imza kampanyası başlatırken,sosyal medyada sorunu şu ifadelerle değerlendirdi;

”Bu önemli bir imza kampanyası. Zira İZBAN’a getirilmek istenen yeni ücret sistemi, iki açıdan mağduriyete neden olacak.
Uzun yol gidenin, daha fazla ödemesi hususuna bir eleştirim yok. Destekliyorum da…
Ancak;
1) İlk binişte, kartınızdan en uzun yol yol ücreti (10 küsur TL) kesilecek. Diyelim ki birkaç istasyon sonra ineceksiniz. İndiğiniz istasyonda, çıkış turnikelerine kartınızı yeniden göstermelisiniz ki, ekstra ücret geri yüklensin. Bu uygulamanın, özellikle sabah ve akşam saatlerinde (örneğin Halkapınar’da) yaratacağı vakit kaybını, tartışmaları, kavgaları bir düşünün…

2) Diyelim ki kartınızda 5 TL var. Gideceğiniz istasyona kadarki ücreti karşılasa da içinde en uzun yol ücreti kadar para (10 küsur TL) yüklü olmak zorunda. Yoksa sistem sizi istasyona almıyor. İyi de insanlık halidir, cebinizde para yoktur. O zaman ne yapacak vatandaş? Bu da ikinci mağduriyet konusu.
Bu konuda İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne ve İZBAN’a mutlaka sesimizı duyurmalıyız.
Yeni sistemin yaratacağı mağduriyetler ve sıkıntılar gözönüne alınmalı, gerekli düzeltmeler yapılmalı.
O nedenle hepinizden ricam, lütfen bu imza kampanyasına destek verin. ”

Change Org’daki imza kampanyasında da söz konusu olacak sıkıntıları şu ifadelerle açıkladı;

”İzmir Büyükşehir Belediyesi 2018 başında toplu taşıma ücretlerine yaptığı %10’luk zamdan sonra şimdi de 15.02.2018 tarihinden itibaren İzban’da “kilometre bazlı fiyat uygulaması“na geçileceğini açıkladı.

İzban’da 15 Şubat tarihinden itibaren mesafeye göre artan ücret ödeyeceğiz.  Ücretler 2,86TL – 10,60TL arasında değişecek

29 Haziran 2014 tarihinde birçok otobüs hattını kaldırarak insanları İzban’a mecbur bırakan İzmir Büyükşehir Belediyesi, İnsanları mecbur bıraktığı İzban’a fahiş zamlar yaparak vatandaşı mağdur etmektedir.

Zamlı fiyatlarla beraber, bu yeni sistemin çalışma şekli ayrıca büyük sorunlara sebep olacaktır. İstasyona girerken kartınızı okuttuğunuz zaman kartınızdan en uzak istasyona kadar olan ücret çekilecek. Varış istasyonundan çıkarken tekrar turnikelerde kartınızı okutacaksınız ve artan ücret kartınıza geri yüklenecek. Bu durum iki ayrı olumsuz sonuca neden olacak. Birincisi; özellikle sabah saatlerinde istasyon çıkışlarında oluşan yoğunluk bir de insanların turnikelerde sıraya girmesiyle daha da artacak, istasyondan çıkmak oldukça uzun vakit alacak.

İkincisi; kartınızda gideceğiniz mesafe için yeterli bakiye olsa bile, son istasyona gidecek kadar paranız yoksa İzban’a binemeyeceksiniz. Örneğin Aliağa’dan İzban’a binecek bir kişi sadece bir istasyon sonra inecek bile olsa, eğer kartında 10,60TL yoksa trene binemeyecek.

Vatandaşı mağdur edecek olan bu durumun uygulamaya geçilmeden iptal edilmesini ve şu an kullanılan sistemin devam etmesini istiyoruz.

Bu kampanyanın teslim edileceği kurum:

  • İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ
  • ESHOT”

Yorum

  1. Mustafa Şeno0l

    12 Ocak 2018 at 22:41

    İzmir Belediyesi 2019 seçimleri için MHP gibi AKP ye desteğini açıklamış olur.!!!!!!!

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Haber Sistemi Tasarım ve Programlama: Moradam SEO