Son Dakika
24 Haziran 2018 Pazar
green card

16 Şubat 2017 Perşembe, 18:00
İbrahim IRMAK
İbrahim IRMAK iirmak@haberhurriyeti.com Tüm Yazılar

Şampiyonlar Urlalıların hizmetinde

Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonu Eryetiş Kurtaral, kızı Dünya ikincisi, Türkiye Vücut Geliştirme Şampiyonu Müjde Kurtaral, damadı Koray Kırbaş ve onun iş ortağı Erdi Mumcuoğlu, yeni şampiyonlar yetiştirmek için el ele verdi.

ŞAMPİYONLAR URLALILARIN HİZMETİNDE

ALTI AYDA MANKEN GİBİ OLABİLİRSİNİZ

Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonu Eryetiş Kurtaral… Kızı Dünya ikincisi, Türkiye Vücut Geliştirme Şampiyonu Müjde Kurtaral, damadı Koray Kırbaş ve onun iş ortağı Erdi Mumcuoğlu, yeni şampiyonlar yetiştirmek için el ele verdi.
HERKESE AYRI PROGRAM
Urla’da açılan spor tesisinde kişiye özel programlar uygulayan şampiyonlar, 350’den fazla kişinin spor yapıp sağlıklı kalmasını sağlarken, vücut geliştirme konusunda da tüm birikimlerini gençlere aktarıp, onları podyuma hazırlıyorlar.
SAĞLIKLI YAŞAM İÇİN
Urla’nın adını birkaç yıl içinde tüm dünyanın duyacağını belirten, Feetzone Eryetiş GYM tesislerini n sahipleri Koray Kırbaş ve ortağı Erdi Mumcuoğlu, “Feet bir vücut isteyen ve sağlıklı kalmak isteyenleri spor yapmaya çağırıyoruz” dedi.
++++++
YEMEK YEMEKTEN KORKMA
SPOR YAPMAMAKTAN KORK
Türkiye Vücut Geliştirme Sporu Vakfı Başkanı Eryetiş Kurtaral, sağlıklı kalmanın formülünü verdi. Spor yapanların, tansiyon ve şeker hastalığı nedir bilmediğini, vücuttaki kireçlenmelerin, iyi bir antrenörün gözetimi altında yapılan çalışmalarla yok olacağını belirten Kurtaral, “Yemek yemekten korkma, spor yapmamaktan kork” dedi.

İBRAHİM IRMAK’IN RÖPORTAJI

Haber Hürriyeti 164. sayı sayfa: 4-5

 

“Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonu Eryetiş Kurtaral, kızı Dünya ikincisi, Türkiye Vücut Geliştirme Şampiyonu Müjde Kurtaral, damadı Koray Kırbaş ve onun iş ortağı Erdi Mumcuoğlu, yeni şampiyonlar yetiştirmek için el ele verdi.”
Bu haberi duyunca, sadece İzmirlilerin değil, İstanbulluların ve Ankaralıların da emeklilikte yaşam hayallerini kurdukları İzmir’in en güzel ilçelerinden Urla’nın yolunu tuttuk. Otoban gişelerinden çıkıp Urla’nın içine doğru yol aldık. TSYD’nin Yüzme havuzunu geçince hemen karşıdaki Fit Zone Eryetiş GYM tesislerinin önünde durduk.
Spor tesisinin sahipleri Koray Kırbaş ve ortağı Erdi Mumcuoğlu, genç iki işadamı. İkisi de spora tutkulu.
Bir de onlara tam destek veren Şampiyonlar Eryetiş Kurtaral ile kızı Müjde Kurtaral olunca, “Bu iş başarıya ulaşır” dedik ve ilk soruyu sorduk.
13 İLA 70 YAŞ ARASI
İBRAHİM IRMAK: Urla’dan şampiyon sporcular çıkarmak için yola çıkmışsınız. Öncelikle sizleri kutluyoruz. Peki, açtığınız bu salonunda kimlere, hangi eğitimler veriliyor?
ERYETİŞ KURTARAL: Urla’daki gençlere hizmet için buradayız. Burada fit vücut yapmanın yanında sağlıklı olmanın kuralları da öğretiliyor. Biz sadece yarışmacı olacak gençler için değil, 40’ından sonra da sağlıklı kalmak isteyenler için de programlar yapıyoruz.
İBRAHİM IRMAK: Kaç yaş gruplarına hitap ediyorsunuz?
ERYETİŞ KURTARAL: Biz burada 13 yaşından 70 yaşına kadar herkese spor programları yapıyoruz. Bu programlarımız sağlıklı bir vücut için gerekli çalışmaları içeriyor.
İSTEKLER FARKLI FARKLI
İBRAHİM IRMAK: Sadece erkeklere mi hizmet veriyorsunuz?
ERYETİŞ KURTARAL: Biz burada kadın erkek herkese spor programları yapıyoruz. Bu programlar buraya gelenlerin isteğine göre şekilleniyor. Zayıflamak isteyenlere ayrı çalışma programı, fit vücut isteyenlere ayrı program, adale yapmak isteyenlere ayrı çalışma programları çıkartılıyor. Bir de Dünya Vücut Şampiyonası’na katılmak isteyen gençler var. Onlara da özel çalışma programları yapıyoruz.
GENÇLERE ŞAMPİYONLUK YOLU


İBRAHİM IRMAK: Urla’dan şampiyonlar çıkar mı?
ERYETİŞ KURTARAL: Elbette çıkar. Biz buradan yeni Türkiye, Avrupa ve Dünya Şampiyonları çıkacağına inanıyoruz. Onların ülkemizin, Urla’nın adını tüm dünyaya duyuracağına yürekten inanıyoruz. Yeter ki genç kardeşlerimiz, bizim tavsiyelerimize ve verdiğimiz programlara uysunlar.
Koray Kırbaş, geçen yıl Türkiye Atletik Fizik Yarışması’na girdi. Buranın işletmecileri de olan Koray Kırbaş ve Erdi Mumcuoğlu zaten bu spora gönül vermiş iki arkadaş. Ben de onlara dışarıdan tam destek veriyorum. Onlara ağabeylik, babalık, hocalık yapıyorum.
Damadım olan Koray Kırbaş, daha önce burasını başka birisiyle çalıştırıyordu. Ancak işletmecilik anlayışları farklı olduğu için anlaşamadılar. Koray Kırbaş, burasını arkadaşı Erdi Mumcuoğlu ile alıp yepyeni hedeflere doğru yola çıktılar. İki arkadaş burada tam bir uyum içinde çalışıyor. Bize de onlara destek olma görevi düşüyor. Yarınları düşünen performansı yüksek
ANTRENÖRLER PROFESYONEL
İBRAHİM IRMAK: Burada kaç branşta hizmet veriliyor?
KORAY KIRBAŞ: O sorularınıza ben cevap vereyim. Biz 8 yıldır bu spor dalıyla ilgiliyiz. Burada fitnes, vücut geliştirme, plates, bayanlara özel grup dersleri, zumba, Rebormer, 4 D pro eğitimleri veriliyor. Tabii bu çalışmalar bu işin uzmanı profesyonel lisanslı antrenörler nezaretinde gerçekleştiriliyor.
İBRAHİM IRMAK: Koray kardeşim, Urla’dan şampiyona hazırlanan gençler var mı?
KORAY KIRBAŞ: İki üç gencimiz çok istekli. “Biz şampiyon olmak istiyoruz” diyorlar. Bizim yarışmalara hazırladığımız genç bir arkadaşımız var. Henüz 18 yaşında. Vücut Geliştirme&atletik branşında şampiyonaya hazırlıyoruz.
ŞAMPİYON YETİŞTİRMEK
İBRAHİM IRMAK: Vücut Şampiyonasına hazırlanmak kolay mı? Haftada kaç saat çalışma yapmaları gerekiyor?
ERYETİŞ KURTARAL: Yarışmalara hazırlanan sporcunun her gün çalışma yapması gerekir. Yarışma tarihine 6 ay kala da sabah akşam çalışma yapması gerekebilir. Saat olarak söylememiz gerekirse bu çalışmalara ayıracağı zaman 2 saati bulur. Son üç ayda çalışma temposu 3 saati bulabilir. Zira bel gölgesi kolay hazırlanmıyor. Sporcularımızın beslenmelerine de çok dikkat etmesi gerekiyor.
İBRAHİM IRMAK: Sayın Kurtaral, yarışmacıların nasıl beslenmesi gerekiyor. Özel bir menüsü var mı?
ERYETİŞ KURTARAL: Proteinle beslenmesine dikkat etmesi gerekiyor. Bunun yanında kilosuna göre, protein ve karbonhitratlı besinler alması gerekir. Bütün bunlara rağmen beslenme yetersiz kalırsa, sporcu gıda takviyesi olan, bakanlıktan onaylı supplementlerden kullanması gerekiyor.
VÜCUDA ŞEKİL VERMEK
İBRAHİM IRMAK: Vücut yarışmalarına nasıl hazırlanılır?
ERYETİŞ KURTARAL: Vücudun alışması için en az bir ay gerekiyor. Çalışmalar arttıkça vücut şekil almaya başlar. Ne kadar çok çalışılırsa o kadar şekil alması kolaylaşır. 3 aydan sonra vücut şekli değişmeye başlar. 6 aya doğru vücut adalelerinde belirginlikler başlar. Çalışmaya devam edilirse, adaleler büyümeye başlar. Eğer kişi yarışmalara katılmak istiyorsa, ona yarışmacı programları verilir. Beslenmesinden, antrenman çalışmalarına, vücut rengi dahil, müzikli pozlarına göre özel çalışmalar yapılır. Yarışmaya en az bir sene çalışma yapılarak hazırlanılır. Normal bir insan 2 yılda yarışmalara katılabilecek forma girebilir, podyuma çıkabilir. Her podyuma çıkışta eksiklikleri gözlenir ve şampiyonluğa doğru emin adımlarla hazırlanılır.
BİLGİ GELİŞTİ ALETLER GELİŞTİ

İBRAHİM IRMAK: Sizin şampiyonluk yıllarınızda bu işler daha mı kolaydı, yoksa daha mı zordu?
ERYETİŞ KURTARAL: Bizim zamanımızda bu işler çok zordu. Şimdi 3 yılda girilen forma, biz 5 yıl çalışma yaparak girebiliyorduk. Alet edevat, beslenme, bilgi çok şey değişti/gelişti. Ben 16 yaşında bu spora başladım ve 42 yaşında Dünya Şampiyonu oldum.
İBRAHİM IRMAK: Bu spor okulunun işletmecilerinden Koray’ın, şampiyonalara hazırlandığını söylüyorsunuz. Sizin vücut şampiyonu olan kızınız Müjde’nin eşi sanırım.
ERYETİŞ KURTARAL: Koray bizim damadımız. Müjde nasıl kızımızsa Koray da oğlumuz. Koray’ın ortağı Erdi Mumcuoğlu da bizim evladımız artık. Onlara sürekli destek vereceğim. Zira onlar benim çok sevdiğim bir işi yapıyorlar. Hedefleri de çok güzel. Amaçları Urla’dan yeni şampiyonlar çıkarmak. Böyle kutsal bir çabaya bizim de destek vermemiz gerekiyor. Sadece benim değil, tüm Urlalı yöneticilerin de destek olması gerek diye düşünüyorum. Tabii en başta da desteği Urla Belediye Başkanımız Sibel Uyar’dan bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde Başkan Uyar’a, sağlıklı beslenme ve spor ile ilgili konferans düzenleme önerisi götüreceğiz. Bu eğitimlerin Urlalılar’ın sağlıklı olması ve sağlıklı kalması için yol haritası olacağına inanıyoruz.
SPOR BEDENİN GIDASIDIR
İBRAHİM IRMAK: Ben Urlalıları çok şanslı görüyorum. Zira burası tam profesyonel ve sağlıklı bir spor salonu. Donanım itibarıyla tüm aletlere sahip. Bir de yanlarında Dünya şampiyonu Eryetiş Kurtaral var. Müjde Kurtaral var. Sizin deneyimleriniz burada çalışma yapanlara müthiş bir yol haritası değil mi?
ERYETİŞ KURTARAL: Evet çok doğru söylüyorsunuz. Türkiye’deki ilçeler arasında en şanslı yer Urla diyebiliriz. Birçok ilde bile böyle yer yok. Burada spora başlayan önemli kamu görevlileri söylüyor bunu. Burası çok rağbet görmeye başladı. Böyle giderse bir iki yıl içinde çok daha büyük bir yer açabiliriz Urla’da.
İBRAHİM IRMAK: Sayın Kurtaral, burada birçok spor aleti görüyorum. Herkes her yaşta spor yapabilir mi?
ERYETİŞ KURTARAL: Sağlığını düşünen herkes spor yapmak zorunda. “Çalışmayan demir pas tutar, çalışan demir ışıldar” diye bir atasözü var. Bu atasözümüzü hiç unutmayalım. Kaslarımızı çalıştırırsak, sağlıklı kalırız. Düzenli beslenme, düzenli eksersizle sağlıklı bir bünyeye kavuşuruz. Benim bir sloganım var, o da, “Müzik ruhun gıdası, spor da bedenin gıdası” diyorum. Herkes spor yapmalı. 40’ından sonra da insanlarımız spor yapmalı. 40’ından sonra insanın metebolizması yavaşlar. Vücudumuzdaki enerjimizi atamazsak kilo almaya başlarız. Esas 35-40 yaştan sonra spor yapmak zorundayız.

***
Kadınlara özel indirim uygulanıyor

HAFTANIN 7 GÜNÜ
12 SAAT SPOR VAR

 

İBRAHİM IRMAK: Şampiyon, izin verirsen biraz da işletmeci kardeşlerimizle konuşayım… Burada kaç kişi spor yapıyor?
KORAY KIRBAŞ: 350 üyemiz var. Günün belirli saatlerinde gelip burada spor yapıp gidiyorlar. Aynı anda 70 kişi buradaki tesislerimizde spor yapabiliyor. Haftanın 7 günü saat 9.30’dan 22.30’a kadar tesislerimiz açık. Spora yeni başlayanlara haftada üç gün çalışma veriyoruz. Kilo almak mı istiyor, vermek mi istiyor ona göre programlar belirlenir ve iki ay sonra bu çalışmaları haftada 4’e çıkartılır. 4 aydan sonra da her gün çalışma programı uygulanabilir. Tempoyu yavaş yavaş artırmadaki amaç kaslara zarar vermemek içindir. Yoksa hızlı bir tempoda başlanılırsa kaslar zarar görebilir.
İBRAHİM IRMAK: Ücret durumu nasıl saptanıyor?
KORAY KIRBAŞ: Bizim ilk hedefimiz herkesin spor yapmasını sağlamak. Tabii tesislerin ayakta kalabilmesi için bir ücret alınıyor. Yalnız şunu belirtelim herkesin bütçesine uyacak bir politika izliyoruz. Kadınlara yüzde 30 indirim uygulanıyor. Zira toplu gelenlere, 5 kişiyi aşan grup oluşturanlara da özel indirimlerimiz var.

***
HEM YÜKSEK OKULLU
HEM DE PROFESYONEL

İBRAHİM IRMAK: Sevgili Erdi Mumcuoğlu kardeşim, iş ortağınız Koray, spora erken başlamış, eş durumundan da kendini bu sporun içinde bulmuş… Siz nasıl bu işlere girdiniz. Sizin spor geçmişiniz nedir?
ERDİ MUMCUOĞLU: Ben Beden eğitimi Spor Yüksek Okulu, Spor Yöneticiliği Bölümü mezunuyum. Ben de spora erken başladım. Okuluna da gidince işin içinde bulduk kendimizi. Ben bu işin eğitimini aldım. Bende de spor bir tutku. Ortağım Koray’la birlikte başka işlerimiz de var. Ancak bu spor tesisleri bizi her geçen gün işin içine daha çekip bizim tutkuyla bağlanmamıza neden oluyor. Burada spor yapanların, sağlıklı bireyler olarak Urla’da dolaşmaları bize büyük mutluluk veriyor. Sonuçta, insanları yaşama bağlayan, sağlıklı olmalarını sağlayan bir iş yapıyoruz. Buradan şampiyonlar çıkartmak en büyük tutkumuz. Biz de spor yapıyoruz ve Urlalılara hizmet etmekten çok mutluyuz. Sağlıklı kalmak isteyenler herkesi spor yapmaya çağırıyoruz.

***

DİŞİ ŞAMPİYONDAN ÖNERİLER:


KADINLAR 6 AYDA FİT VÜCUDA KAVUŞABİLİR
İBRAHİM IRMAK: Sayın Müjde Kurtaral Kırbaş, röportajın en zor sorularını size sakladım. Fotoğraf çekilirken, bir manken gibi edalı, bir sporcu gibi çalımlı duruyorsunuz. Siz burada kaç günde manken gibi sporcular yetiştiriyorsunuz?
MÜJDE KURTARAL KIRBAŞ: Ben yıllarca, 1973’de Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonu olan babam Eryetiş Kurtaral’la çalıştım. Şampiyonalara katılmanın, podyumlara çıkmanın ne demek olduğunu biliyorum. Çok uzun yıllar deneyim kazandım. Benim önerim kadınların başlangıç olarak haftanın üç günü 1,5 saatlerini spora ayırmaları gerekiyor. Antrenman 1 saat, soyunma giyinmeyi de yarım saat olarak hesaplıyoruz. Vücut geliştirme için üç aydan sonra haftanın 4 günü çalışması gerekir. Göbeği kalçası birbirine girmiş bir kadın 6 ayda verilen programa uyarsa fit bir vücuda kavuşabilir. Spor tesislerimize gelen kadınlara çalışma programları yapıyorum. Hangi aletlerde nasıl spor yapmaları gerektiğini anlatıyorum.
***

ERYETİŞ KURTARAL KİMDİR?
Mecmualardaki üçgen erkek vücutlarına hayran kalan ve annesinin çamaşır teknesini de kullanarak vücut geliştirmeye çalışmaya başlayan Eryetiş Kurtaral, 1970 yılında yarışmaya girdi ve Türkiye dördüncüsü oldu. 1973 yılında Türkiye şampiyonu olarak uluslararası müsabakalara giden Kurtaral, spor yaşamında, 2 kez Balkan, 2 kez de Akdeniz şampiyonu oldu. 1993 yılında ise İspanya’da düzenlenen yarışmada dünya şampiyonluğunu Türkiye’ye getiren Eryetiş Kurtaral, aktif sporu bıraktıktan sonra kurduğu Türkiye Vücut Geliştirme Vakfı’nın Başkanlığı’nı yürütüyor.

DERECELER:

– Vücut Geliştirme Dünya Şampiyonu
– Defalarca Türkiye Şampiyonluğu (sayısı bilinmiyor)
– 2 defa Balkan Ülkeleri Vücut Geliştirme Şampiyonu
– 2 defa Akdeniz Ülkeleri Vücut Geliştirme Şampiyonu
– 2 defa Avrupa Vücut Geliştirme Şampiyonası 2.’lik derecesi
– 3 defa Avrupa Vücut Geliştirme Şampiyonası 3.’lük derecesi

***

 

MÜJDE KURTARAL KIRBAŞ KİMDİR?
1993 Dünya Vücut Geliştirme Şampiyonu Eryetiş Kurtaral’ın kızı olan Müjde Kurtaral Kırbaş, babasının izinden gidip 1995’te Türkiye ve Balkan şampiyonu, 1996’da Türkiye şampiyonu oldu. 1998 yılına kadar Türkiye şampiyonu olan müjde Kurtaral, o yıl da dünya ikinciliğini elde etti. Uluslar arası Hakem, Milli Takım Antrenörü olan Müjde Kurtaral Kırbaş Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu; Fitness Teknik Kurul Üyesi.
DERECELERİ ŞÖYLE

 

Vücut Geliştirme Gençler Dünya 2. Liği
Vücut Geliştirme Gençler Dünya 3. Lüğü
Vücut Geliştirme Balkan Şampiyonluğu
Vücut Geliştirme Gençler Dünya 4. Lüğü
Vücut Geliştirme Gençler Dünya 5. Liği
5 Türkiye Şampiyonluğu

eskisehir escort ankara escort escort samsun escort bayan bursa

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir