Son Dakika
25 Haziran 2018 Pazartesi
green card

Mahmut Özgener, İZTO Başkanlığı için yola çıktı

“Her Bi’Rey Değişim ve Gelecek İçin bir adım” dedi

10 Ocak 2018 Çarşamba, 15:23
Mahmut Özgener, İZTO Başkanlığı için yola çıktı

Futbol Federasyonu eski Başkanı, İzmirli İşadamı, Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanı Mahmut Özgener, nisan ayında yapılacak İzmir Ticaret Odası (İZTO) başkanlığı için adaylığını açıkladı. Swiss Otel Grand Efes Oteli’nde yapılan basın toplantısında konuşan Özgener, güzel İzmir’imizin bizlere kazandırdığı tüm değerlerin, hizmet olarak geri vermek istiyoruz” dedi.  “İzmir’in geleceği hakkındaki yorumlarımız, önerilerimiz giderek bir adaylık fikrinin ortaya çıkmasını sağladı” diyen Özgener, “Yakın dostlarım ve meslektaşlarım bana bu teklifle ilk kez geldiklerinde hayatımın en önemli kararlarından birinin eşiğinde durduğumu anladım. Bu eşiği aşmamda ve aday olmamda en büyük pay, bana bu teklifi getiren, güven duyan, desteğini ilk andan itibaren esirgemeyen Ticaret Odası mensubu işadamları, meslek komitesi ve meclis üyesi arkadaşlarım oldu” diye adaylık süreci anlattı.

“İzmir Ticaret Odası Başkanlığı’na talip olmanın insanlara yüklediği büyük sorumluluklar var” diye konuşmasına devam eden Mahmut Özgener’in açıklamaları şöyle:

İZMİR’E HİZMET ETMEK İSTİYORUZ

İTO Yönetimine adaylık kararım hayatımın en kolay ve en zor kararı oldu. İzmir’e hizmet etme, güzel kelimesinin yetersiz kaldığı kentimize katkı sağlama fırsatına hayır demek zaten mümkün değil. Bu açıdan hayatımın en kolay kararlarından birini verdim diyebilirim.

Ama aynı zamanda çok da zor bir karardı bu… İzmir gibi bir kente, İzmir ekonomisine, İzmirli’ye ve bu göreve layık olmak, dünyadaki her insan için ağır bir yük. Bu yüzden kesin kararımı verirken, ailemden, dostlarımdan, çalışma arkadaşlarımdan, İzmir ekonomisine katkı veren insanlardan görüş ve öneriler aldım.

Hepsine bu hem kolay, hem de zor kararıma verdikleri destek ve duydukları güven için teşekkür ediyorum. Her sektörden meslektaşımın gösterdiği teveccüh benim bugün burada karşınızda olmamı sağladı.

“İzmir”, benim ve benimle birlikte göreve talip olan tüm arkadaşlarımızın, heyecanı, hayatı, mutluluğu, her yerde “İzmirliyim” derken hissettiği büyük gururu…

HAYATIMIN EN GURURLU GÜNÜ

Bugün adaylık heyecanımızı paylaşmak için buradayız,
Bugün hayatımın en mutlu ve gururlu günlerinden biri…

Bugün İzmir Ticaret Odası vizyonumuzu ve hedeflerimizi paylaşacağız.

Buradayız çünkü İzmir, bu kentte yaşayanlar, iş yaşamlarını sürdürenler için hayatlarının en önemli parçası.

Bugün buradayız, çünkü bize hayatlarımız boyunca pek çok şey hediye eden kentimize, yurdumuza, evimize, bize verdiklerinin küçük bir bölümünü geri vermek istiyoruz.

Buradayız, çünkü İzmirliler olarak daha iyisini yapabileceğimizi, İzmir Ticaret Odası’nın büyük gücü ve üyeleriyle beraber zorlu hedefleri başarabileceğimizi düşünüyoruz.

İzmir’e, İzmir ekonomisine, İzmirlilere, her baktığımızda aklımıza ilk gelen iki sözcük “Büyük Potansiyel” olduğu için buradayız.

GELECEĞİ BİRLİKTE YARATACAĞIZ

Değişimi Birlikte Başarmak, Geleceği Birlikte Yaratmak İçin Buradayız!

İzmir, tüm tarihi boyunca imrenilen bir kent oldu. Ege Bölgesi, Anadolu, Türkiye ve tüm çevre coğrafyaları hep olumlu etkileyen bir merkeziz. Değişimi birlikte başardığımız zaman İzmir ve tüm bölgenin geleceğini yeniden yaratacağımızı biliyoruz.

Nitelikli insan kaynağımız en üst düzeyde… Türkiye’de her olumlu göstergede ilk 5 içinde yer alan başka bir kent yok. İzmirlilik, Türkiye’nin tüm büyük kurumlarında gençlerimizi öne çıkaran bir özellik. Bugün Türkiye’de nereye giderseniz gidin, ülkenin en büyük kurumlarında profesyonel kadrolara baktığınızda İzmirli gençlerimizi görebilirsiniz. Ülkemizin işgücünün yüzde 7’sini oluşturan bir kent olarak, çok büyük bir potansiyele sahibiz.

Birlikte yarattığımız ekonomik değerlerle de öncü bir şehiriz. Aynı anda hem ihracat/ithalat rakamlarında, hem sanayi üretiminde, hem tarım ve hayvancılıkta ilk 5 sıra içinde olan Türkiye’de başka bir kent yok. İzmir her türlü ekonomik faaliyetin büyük bir denge ve başarı içinde yürütüldüğü, bölgemizi ve Türkiye’yi besleyen, lokomotif bir kent. İzmir damgası taşıyan her ürün kaliteyi temsil etti ve ediyor.

İzmir’in ve İzmirlinin en önde gelen özelliklerinden biri de hiç vazgeçmemesidir. Kentimiz ekonomik anlamda da büyüme hedeflerini her zaman aşan, en önde yer almasına rağmen yetinmeyen, daimi gelişimi hedefleyen bir ekonomiye sahip…

Felsefenin, tıbbın, fen bilimlerinin beşiği olan bir coğrafyanın, kültürler arası mozaiğin, batı-doğu arasındaki uygarlık köprülerinin merkezinde yaşıyoruz.

YAŞANMAK İSTENEN ŞEHİR

Bugün yaşanmak istenen kentler sıralandığında hep ilk sıralarda çıkmamız rastlantı değil.

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ilk iktisat kongresini İzmir’de toplaması, talimatıyla bu kentte alınan kararlarla, Türkiye Cumhuriyeti’nin ekonomik yol haritasının çizilmesi ve yine O’nun talimatıyla ilk uluslararası Fuar’ın İzmir’de kurulması da tesadüf değil.

Tüm bu özelliklerle ortaya çıkan potansiyeli gerçeğe çevirmek, Değişimi Birlikte Başarmak, Geleceği Birlikte Yaratmak İçin Adayız!

Yaşamlarımız İzmir’de geçti. Ailelerimizle birlikte 100 yılı aşkın bir süredir İzmir’in ve İzmirliler’in parçasıyız. Bizim için İzmir’de doğmak değil, İzmirli gibi düşünmek ve yaşamak önemlidir. Ailelerimizden aldığımız İzmir değerleri, ticari hayatlarımıza, üretim biçimlerimize yansıdı, birlikte dayanışmayla başarılara ulaşmamızı sağladı. 100 yıla varan ticari geçmişimizden ve geleneğimizden aldığımız güç ve deneyimimizle oluşturduğumuz projelerle karşınızdayız.

İzmir olarak insan, yaşam, ekonomik kalitemizi dünyaya daha güçlü bir şekilde yansıtacağız. Yapılan araştırmalar İzmir’in en önemli sorunlarından birinin kendini anlatmak olduğunu gösteriyor.
Kentsel vizyonumuzu tüm kurumlarımızla İzmir’in her konudaki kalitesini dünyaya kanıtlamaya odaklayacağız.

İzmir Ticaret Odası olarak her üyemizin yer alacağı, her bileşenimizin katılacağı bir hamleyle kentimizi dünyada konuşulan, övgüyle bahsedilen, tercih edilen bir kent haline getirmeliyiz. Dünyanın önde gelen finans merkezlerinde, sunumlar yaparak İzmir’in potansiyelini anlatacağız. Dünyanın genç, dinamik, açık düşünceli ve yaratıcı projeler arayan önemli girişimcilerine İzmir Ticaret Odası üye kurumlarımızın ulaşmasını ve parlak fikirlerini anlatmasını sağlayacağız. Dünyadaki ticaret Odaları ile üyelerimiz arasında dijital entegrasyonu sağlayacağız. Ayrıca Avrupa Birliği Fonlarından oldukça düşük seviyede faydalanan üyelerimizin bu fonlardan maksimum seviyede fayda sağlaması hususunda öncü çalışmalar başlatacağız.

ULUSLARARASI 

Uluslararası işbirliklerini arttıracak, dünyanın büyük ticaret merkezlerinde, teknoloji bölgelerinde, dünya ekonomisine yön veren kentlerde ismimizi duyuracağız. Çin’den, Silikon Vadisi’ne kadar ticari ve kültürel ilişkilerimizi güçlendirecek, önemli Avrupa metropollerinde, Ortadoğu’nun önemli merkezlerinde İzmir’in varlığını ve imajını hissettireceğiz.

Eşsiz bir insan kaynağımız, yenilikçi beyinlerimiz, inovatif ve cesur gençlerimiz var. Yaratacağımız inovasyon hareketiyle, gençlerimizin insanlığı ve ülkemizi ileri götürecek çalışmalar yapmasını sağlamalıyız. Dünyanın en önemli teknoloji kurumlarıyla işbirliği olanakları yaratacak ve ortak yatırımlarla teknoloji konusunda kentimizi Türkiye’nin merkezi haline getireceğiz. Yaratıcılık ve Ar- ge alanında adı geçen önemli merkezlerden birisi olabilmek için ‘ İnovasyon Üssü ‘ adı altında yenilikçi yatırımları üyelerimizle birlikte hayata geçireceğiz.

İzmir markasını tüm dünyada arzulanan ve ziyaret edilmek istenen bir kent haline getireceğiz. İç ve dış turizmde payımızı arttırmak adına markamızı yeniden konumlandıracağız. Kemeraltı, Karşıyaka Çarşısı gibi özellikli alanlarımızda üyelerimizin ve ilgili tüm tarafların da görüşlerini alarak birlikte buradaki potansiyeli canlandırma gayretinde olacağız. Ayrıca kentimiz ve bölgemizin en önemli özelliklerinden olan yemek kültürünü tüm yerli ve yabancı turiste tanıtarak ‘ Yerel Gurme Köyleri ‘ kurulması gibi projelerle destek olacağız.

İzmir Ticaret Odası’nın temel yapıtaşları sektör komitelerimiz, o komiteleri oluşturan kişi ve kurumlarımız ve markalarıdır… Her bir meslek gurubumuzun; gelişimi, dünya ile entegrasyonu, sorunlarının ve çözüm önerilerinin oluşturulması ve bunların takibi ile ilgili hep birlikte çalışacağız.

KOBİ’lerimiz sadece İzmir Ticaret Odası’nın değil, ülke ekonomimizin de en önemli kurumları. Onlar başarılı oldukça bir ilerlemeden, gelişimden ve büyümeden ancak bahsedebiliriz. Ekonomimize dinamizm kazandıran onlar. Bu dinamizmi eğitim, finans ve ihracat alanlarında desteklerle pekiştirecek, İzmir’in ve ülkemiz ekonomisinin geleceğe daha umutlu ve güvenle bakmasını sağlayacağız.

Tüm KOBİ üretim atölyelerinin çağın şartlarına uygun bir şekilde, altyapı ve lojistik problemlerini çözerek Atölye Kentler oluşturacağız.

Ara eleman sıkıntısını çözmek için yüksekokullar ile işbirliği yapacak Üniversitemizin bu konuda etkin rol almasını sağlayacağız.

Kentin en önemli ekonomik kuruluşu olarak, kurumlar arası, dernekler arası, bireyler arası sinerjinin artması için çaba göstereceğiz. Yerel Yönetimler, Kamu Kurumları, Üniversitelerimiz, SİAD’lar, sektörel dernek ve odalar, Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’ne bağlı odalarımız ve özel sektör temsilcilerimizi her fırsatta bir araya getirecek ve doğan sinerjinin toplumun tüm katmanlarına yayılmasını sağlayacağız.

İletişim atölyeleri, sektör çalıştayları, teknolojik gelişmelerin tanıtımları, uluslararası konferanslar, uluslararası önemli kentlerin ticari kurumların sunumlarıyla, sinerjik etkinlikler düzenlemediğimiz tek bir hafta bile kalmayacak.

İzmir’in işsiz genç nüfusu maalesef Türkiye ortalamasının üstünde… İzmir Ticaret Odası olarak meslek seçimi konusunda danışmanlık, farklı boyutlardaki staj programları, gençlerimizin kendisini gösterebileceği proje bazlı girişimler yaratmamız şart.

İzmir Ticaret Odası bünyesinde, gençlerimizin öğrencilik hayatlarıyla senkronize bir şekilde ilerleyecek sertifika programlarına yer vereceğiz.

Üniversitemiz, sadece İzmir’in değil, tüm bölgenin ve ülkenin ekonomisine yön verecek öğrenciler yetiştirecek. Onları dalının en iyi öğretim görevlileriyle ve uzmanlarla bir araya getireceğiz. Buradan uluslararası akademi dünyasında ses getirecek çalışmaların üretilmesini sağlayacak ve destekçisi olacağız.

İzmir Ticaret Odası olarak sadece kentimize değil, tüm Türkiye’ye hizmet verecek veri bankaları kuracağız. Her üye kurumumuz, bilgiye İzmir Ticaret Odası bünyesindeki bilişim uzmanlarının desteğiyle rahatlıkla ulaşacak. İzmir’in ticari ve ekonomik hayattaki büyük deneyimi veri haline dönüştürülerek özel yayınlar haline getirilecek.

İzmir her zaman genç ve dinamik bir kent oldu. İzmir Ticaret Odası olarak, gelecek nesillere bırakacağımız en önemli miraslardan biri sporu ve spor yoluyla eğitimi tüm kent halkına yaşatabilmek için bir dizi proje gerçekleştireceğiz.

İzmir’in insan kalitesi, gençlerine sunduğu yaşam standardı, iklimi, doğası, insanımızın çalışkan ve sebatkar yapısı devletlerin “spor” konusunda aradığı ama bulamadığı temel özellikler.

Doğru yaklaşımlarla hareket edildiği takdirde İzmir’in dünya spor endüstrisi haritasında adını duyurmaması için hiçbir neden yok. Tek branşta değil, her sporda atılım yapılabilmesi adına uluslararası uzmanların, ülkemizin en iyi spor kurumlarının, kulüplerimizin eşliğinde orta ve uzun vadeli stratejik planlar oluşturarak, üyelerimizin spor ekonomisinden daha fazla pay almasının önünü açacağız.

İzmir’in yetenekli insanları tarih boyunca Ege ve dünya kültürüne yön verdiler. Gençlerimizin ilham almaları ve dünya sanat sahnesinde kendilerine yer bulabilmeleri için düzenlenen uluslararası festivallere destek verecek, yeni projelerle de dünyanın önemli isimlerini kentimizde konuk edeceğiz.

Tüm bu projeler ilk bakışta zor gibi görünebilir. Ancak bu bir ekip işi, takım işi, diyalogla, görüş alışverişleriyle büyük bir potansiyeli harekete geçirme işidir… Ben ve takım arkadaşlarım, üyelerimizin teveccühü ve onayıyla görev aldığımız takdirde, tek bir kişinin görüş ve direktifleriyle değil, birlikte üretilen sinerji ile yöneteceğimiz bir kurum yaratacağız. İzmir Ticaret Odası’nı sadece ben ve ekip arkadaşlarım değil, elbette tüm üyelerimizle beraber yöneteceğiz, başarılara birlikte ulaşacağız.

İzmir Ticaret Odası’nın kuruluş amaçları doğrultusunda üyelerine ve kente mükemmeliyetçi bir bakış açısıyla hizmet üreten bir kurum olması için elimizden geleni yapacağız.

Şu an sadece örnek olarak verdiğim bu projeler, aslında henüz ilk adımlarımız. Üyelerimiz ve seçilecek olan Meclis Üyelerimiz bizi göreve layık gördükleri takdirde, her zaman bu büyük potansiyeli açığa çıkartmak adına yeni projelerle de karşınızda olacağız.

Değişim için gereken adımları cesurca atacağız,
Gelişim için gereken tüm koşulları yaratmak için çalışacağız,
Tüm hedeflerimizi birlikte, yan yana, büyük bir sinerjiyle başaracağız,
Üyelerimizle Geleceği Birlikte Yaratacağız.

Her Bi’Rey Değişim ve Gelecek İçin bir adım demek.

***

MAHMUT ÖZGENER KİMDİR?

Mahmut Özgener 1963 yılında İzmir’de doğdu. İlkookulu Gazi İlkokulu’nda, Ortaokulu İzmir Saint Joseph ‘de, liseyi İzmir Atatürk Lisesi’nde bitirdikten sonra Dokuz Eylül Üniversitesi Pazarlama bölümünden mezun oldu.

1987’den bu yana tütün sektöründe çalışmaktadır. Vosmer Otomotiv firması ile, otomotiv sektöründe de faaliyet göstermektedir.

1999-2006 arasında Ege Tütün İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini üstlendi. 2006’da Ege İhracatçı Birlikleri Başkanlar Kurulu Başkan Vekili olmuştur. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekilliği görevinde bulundu. Halen Ege Tütün İhracatçıları Birliği Başkanlık görevini sürdürmektedir.

1980’li yılların başında Altay alt yapısında yönetici spor yaşamına başlayan Mahmut Özgener, 1994 yılında Altay Spor Kulübü’ne Başkanlık yaptı ve Altay Spor Kulübü’ nde 3 dönem daha başkanlık görevini üstlendi.

2004-2006 yılları arasında Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilen Özgener, TFF Başkanı Hasan Doğan’ın kalp krizi sonucu hayatını kaybetmesi sonrası, vekaleten başkanlığa getirildi. Ağustos ayında gerçekleştirilen seçimleri kazanarak, Futbol Federasyonu Başkanlık görevini 2011 yılına kadar sürdürmüştür.

EXPO 2020 İzmir Adaylık sürecinde Yürütme Kurulu Başkanı olarak görev yapmıştır.

İngilizce ve Fransızca bilen Mahmut Özgener evli ve 2 çocuk babasıdır.

eskisehir escort ankara escort escort samsun escort bayan bursa

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir