Son Dakika
26 Mayıs 2018 Cumartesi
green card

14 Haziran 2017 Çarşamba, 18:25
İbrahim IRMAK
İbrahim IRMAK iirmak@haberhurriyeti.com Tüm Yazılar

İSTÖB, öksüz ve yetimlere iş sahibi yapıyor

İzmir Sivil Toplum Örgütleri Platformu İSTÖB) Başkanı Mehmet Aydoğan, 15-30 yaş arası öksüz ve yetim kadınların iş sahibi olmaları için proje yapıp start verdi.

 

 
İSTÖB’TEN
DÜNYAYA ÖRNEK
BİR PROJE DAHA

ÖKSÜZ VE YETİM KIZLAR
İŞ SAHİBİ OLACAK

Konyalılar Dernekleri Birliği Federasyonu (KONFED) ve İzmir Sivil Toplum Örgütleri Platformu Başkanı Mehmet Aydoğan, 15-30 yaş arası öksüz ve yetim kadınların iş sahibi olmaları için proje yapıp start verdi.

DOKUZ DALDA EĞİTİM
Projenin 100 bin dolarlık finansman ihtiyacının İslam Kalkınma Bankası, sponsorlar ve kendi imkanlarından sağlanacağını belirten Aydoğan, “Dezavantajlı 100 kızımıza 9 dalda eğitim vereceğiz” dedi.

KADIN KOOPERATİFİ GELİYOR
Bir yıl sürecek eğitimler sonunda kurs alanların kurulacak Kadın Kooperatifi’nde çalışabileceğini söyleyen Aydoğan, öğrencilerden kendi işini kurmak isteyenlere yol gösterip, KOSGEP Kredilerine başvurularını sağlayacaklarını da belirtti.

YOKSULLUKLA MÜCADELE
Daha önce yaptıkları “Balık verip karnına doyurma değil, Balık Tutmayı öğretme Projesi”nin Hükümet tarafından harfiyen uygulandığını belirten Aydoğan, ülkelerin ve Kraliyetlerin fonlarından faydalanıp, insanlarımıza yepyeni ufuklar açıyoruz” dedi.

DÜNYA’YA ÖRNEK OLDU
İZTÖB’ün Dünyaya ilham veren projeler yaptığını ve 14’üncüsünün startının verildiğini belirten Aydoğan, İnovasyonun kelime anlamını kimse bilmezken biz projesini yaptık. Öğrencimiz Hamza Dağ, şimdi AK Parti Genel Başkan Yardımcısı” diye konuştu.


İBRAHİM IRMAK’IN İSTÖB BAŞKANI MEHMET AYDOĞAN İLE YAPTIĞI RÖPORTAJ ŞÖYLE:

KONYALILAR Dernekleri Birliği Federasyonu (KONFED) Genel Başkanı Mehmet Aydoğan ile geçen gün bir düğünde aynı masadaydık. Eşlerimizin de bulunduğu masada sohbet esnasında ben HaberHürriyeti Gazetesi’nin Sosyal Sorumluluk Projelerinden bahsettim. Aydoğan, “Köylere açtığınız kütüphane sayısı kaç oldu İbrahim Abi” diye sordu.
Ben de Başkan Aydoğan’a sayının 28 olduğunu ama önümüzdeki günlerde Atatürk Çocukları Kütüphaneleri’nin sayısının hızla artacağını söyledim ve elimizde şu an 10 bin kitabımız var” dedim.
Ben de sayın Aydoğan’a, “Sizin projeleriniz nasıl gidiyor” dedim.
“İbrahim Abi, 15-30 yaş arasındaki 100 öksüz ve yetim kızımıza kursa alıp onları iş/aş sahibi yapacağız. sonra da onların ürettikleri satabileceği bir Kadın Kooperatifi kurup, süratle dezavantajlı kadınlara istihdam yaratacak işler yapacağız” dedi.
Yüzümde güller açtı ve böyle bir güzel proje için kendisine teşekkür ettim. Ve projenin ayrıntıları konuşmak için randevu istedim. Hemen Pazartesi gelin konuşalım” dedi.
Bu randevuyu kaçırır mıyım hiç… TRT Kent Radyo İzmir’deki Günaydın İzmir Programı’nda günün haberlerine yorum yaptığım canlı yayından çıkar çıkmaz hemen Çankaya’daki KONFED’in merkezin yolunu tuttum.
DERTLERE ÇARE
Sayın Aydoğan’ın ofisi dertlerine çare arayan vatandaşlarla doluydu. Aydoğan sorunları dinliyor, birilerini telefonlakonuşuyor, yol gösteriyor, dertlere çare olmak için çırpınıyordu.
Biraz bekledikten sonra oradaki konuklara, “Çok önemli bir projenin startı veriliyor. Bana izin verirseniz ayrıntıları konuşup gideceğim” dedim.
Hep bir ağızdan, “Gazeteci abi, izin senin” dediler ve ben de vakit geçirmeden peş peşe soruları sıraladım.

İBRAHİM IRMAK: Sayın Mehmet Aydoğan Biliyorum Sizin bir değil birkaç şapkanız var. Bugün ben sizinle KONFED değil de İzmir Sivil Toplum Örgütleri Platformu’nun (İSTÖB) en son start verdiği verdiği projeyi konuşacağım. Nedir bu projenin amacı?

MEHMET AYDOĞAN: Projenin esas yapılış amacı dezavantajlılara iş imkanı yaratmak. Bu projeyi Gaziemir’in Aktepe Mahallesi’nde yapıyoruz. Bu bölgelerde öksüz, yetim gençlere,15-30 yaş arası bayanlara istihdam sağlamak, bunlara iş sahibi yapmak üzere yola çıktık. Biz 100 kişiyi kursa alacağız. Bunları eğitimden geçireceğiz. Bunların eğitimlerinin harcamasını İslam Kalkınma Bankası sağlıyor. 100 bin dolarlık bir finans aktarılıyor bu projeye. Tabii burada bizim katkımız ve sponsorların destekleri de var.. Projenin desteğinin yarısı İslam Kalkınma Bankası’ndan hibe desteği olarak geliyor.
İBRAHİM IRMAK: Bu proje ne kadar sürecek?
MEHMET AYDOĞAN: Proje dezavantajlıların bir yıllık eğitimini öngörüyor.
İBRAHİM IRMAK: Projeye start verildi mi?
MEHMET AYDOĞAN: Evet, 1 Mayıs’ta start verildi. Duyuru yapıldı. Başvuruları alıyoruz. Çok talep var. Ancak biz bunların içinden 100 kişiyi seçebileceğiz. Tabi öncelik öksüz ve yetim çocuklarımızda.
İBRAHİM IRMAK: Kaç kişi başvurdu?
MEHMET AYDOĞAN: Şu ana kadar 250 başvuru oldu. Eğitimlerimiz bu ay başlıyor.
İBRAHİM IRMAK: Kimler eğitim verecek.
MEHMET AYDOĞAN: Bu işi eğitimini profesyoneller verecek. Yurt içinde ve yurt dışında akredite olmuş, Bakanlığın onayladığı profesyonel firmaların öğretmenleri burada bizim çocuklarımıza eğitim verebilecek.

İSTÖB Başkanı İbrahim Aydoğan, Tarım ve Kooperatifcilik Danışmanı Tuncer Beybağa, Gazeteci İbrahim Irmak

İBRAHİM IRMAK: Bu gençler bu kursları bitirince iş bulabilecekler mi?
MEHMET AYDOĞAN: Aslına bakarsanız biz Kadın Kooperatifi kuracağız. İsteyen kooperatifte çalışacak, isteyen kendi işyerini kurup işletebilecek. Bu kooperatif bizim eğitim verdiğimiz çocuklarımızın kooperatifi olacak. Onların üretimlerini değerlendirip, satışa sunacak. Bizim eğitim vereceğimiz kadınlar, organik bal üretimini bile öğrenecekler.
İBRAHİM IRMAK: Organik bal üretimi nerede yapılacak?
MEHMET AYDOĞAN: Gaziemir’de yapılacak. Aktepe Gaziemir’in hemen yanında biliyorsunuz. Türkiye’de yüzde 70’i orman başka bir ilçe yok. Dolayısıyle üretim için çok uygun bir yer. Bitki örtüsü de organik bal üretimine çok uygun.
İBRAHİM IRMAK: Gaziemir’den destek var mı?
MEHMET AYDOĞAN: Bu projede en büyük desteği Gaziemir Belediye Başkanı Halil İbrahim Şenol veriyor. Sağolsun yer tahsisi konusunda da hep yanımızda. Ana sponsorlarımız arasında Saygılı Rulman Bilal Saygılı, Savunma Sanayi’nin sahibi Mehmet Çevik, Eftalya Otel var… Organik bal üretiminin yanında, Kişisel Gelişim Eğitimleri, İletişim Teknikleri, Gıda Güvenliği,İş Sağlığı ve Güvenliği, Tasarlama Teknikleri Eğitimi gibi tam 9 kurs açıyoruz ve gençlerimizin her birisinin bu kursların tamamını almasını sağlıyoruz.
Bu kursları dışarıdan almaya kalksanız her birisi için 3 bin lira ödemeniz gerekiyor. Tamamına ödeyeceğiniz ücret 28-30 bin lira. Biz bunları başta İslam Kalkınma Bankası olmak üzere sponsorlarımızın da katkısıyla karşılıyoruz. 100 kursiyerimize bu kursların tamamını vereceğiz. Sebep ise Organik Bal üreten, gıda güvenliğini de bilmek zorunda… Bu kursları bitirenler tam donanımlı olacak ve işe girmesi çok kolaylaşacak. Biz dezavantajlı gençlerimizin koluna altın bilezik takacağız.

 

 

 

 

 

 

 

İŞ KURMAK İSTEYENE
TAM DESTEK VERİRİZ

İBRAHİM IRMAK: Pazarlama Tetkikleri Eğitimini de vermeniz bu gençlerin ürettiklerini satmaları konusunda da bir rehber olacak sanırım.
MEHMET AYDOĞAN: Elbette hem ürettiklerini satabilecekler, hem de isterlerse başka firmalarda iş bulabilecekler. Biz isterlerse kooperatifimizde bunları tahsis edebileceğiz. Kooperatife de pazarlamacı lazım. Bu kursları alanları biz takip ediyoruz. İş bulmaları/kurmaları konusunda destek oluyoruz. İş kurmak isteyenlere gerekirse KOSGEB kredilerine başvurusunu yaptırıyoruz. Bu kadar donanımlı kursiyerlerimizi hiç yalnız bırakmıyoruz. Hep onların yanında oluyoruz.

İBRAHİM IRMAK: Bu kursları bitirenlerin iş sorunu olmayacak gibi gözüküyor?
MEHMET AYDOĞAN: Biz Kadın Kooperatifi kuruyoruz. Bu kooperatif Fabrika gibi olacak. Bu kooperatiflerin ürettiklerini belediyelerin ihalesiz alma şansı var. Büyükşehir belediyesinin, ilçelerin bu kooperatiflere desteği var. Biz onların iş/aş sahibi olmaları konusunda karşılarına çıkan engelleri aşacağız. Organik ürünler konusuna Avrupa’nın büyük ilgisi var. Tuncer Beybağ bizim Tarım Başdanışmanmız. O bu konularda üretim yapacak arkadaşlarımıza yol gösterecek. Tuncer Bey, Arıcılık yapacak kursiyerlerimize destekleri anlatacak. Arı, kovan, petek desteklerinden nasıl faydalanacağının yolunu gösterecek.

****

PROJELERİNİZE NEREDEN
KAYNAK BULUYORSUNUZ?

İBRAHİM IRMAK: Sayın İzmir Sivil Toplum Örgütleri Platformu Başkanı Mehmet Aydoğan, bazıları konuşuyor ama siz iş yapıyorsunuz. Sizi gerçekten kutluyor, yaptıklarınızın diğer STK’lara örnek olmasını diliyorum. Bu projelere nerelerden kaynak buldunuz?

MEHMET AYDOĞAN: İzmir Sivil Toplum Örgütleri Platformu (İSTÖB) klasik dernekçilik zihniyetinden çıkıp, çay düzenleyen, yemek yapan, piknik yapan anlayıştan çıkıp profesyonel ekiplerle, proje ekipleriyle ülkenin yerelde ve genelde sorunlarını tespit edip, çözümler üretmek için yola koyuldu. İSTÖB fikir üretmiyor. Fikir üretirseniz, fikirde kalır. Finansını bulursanız projeye, o zaman işte taçlanmış olur. İSTÖB bütün fikirleri projeye çevirdi. Hepsine finans buldu. Bu proje bizim gerçekleştirdiğimiz 14’üncü proje. İngiltere Krallığı ile başladık. Hollanda Krallığı, İslam Kalkınma Bankası, Danimarka, Almanya, Japonya gibi birçok ülkeden fon buldu İSTÖB. Bu fonları yönetenler bizimle sıkı temas halinde. “Size bu sene proje vermedik. Niye başvurmadınız” diye arayanlar var.Bu proje için İslam Kalkınma Bankası aradı. Hiçbir fon kuruluşu, bir STK’yı aramaz. Aramayı bırakın muhatap bile olmaz. İslam Kalkınma Bankası bize 4’üncü projeyi veriyor. Devlet destekli, hazine onaylı projeler yapıyoruz. İSTÖB’ün projeleri Ankara’dan direk onay alıyor.Yaptığımız projeler dünyanın gidişatına bile yön veriyor. Mesela 2007 yılında İngiltere ile İnovatif Genç Lider Projesi yaptık.2008 yılında Avrupa Birliği İnovatif/İnovasyon yılı ilan etti. İnovatif, İnovasyon kelimesini daha kimse bilmezken biz bunun projesini yaptık. AB Bölüm Başkanını konferansa getirdik. Dönemin Yargıtay Başkanı Sami Selçuk’u Hilton Oteli’ndeki Seminer’e çağırdık. Bu projemizin ilk öğrencilerinden biri Hamza Dağ’dır. O şimdi Ak Parti Genel Başkan Yardımcı oldu. 1000 tane genç arasından, Siyasi PartilerinGençlik Kollarından Üniversitelerin, STK’ların gençlik kollarından müracat ettiler Toplamda 1200 kişi kursumuza katılmak istedi. Ama biz seçtik aralarından. İslam Kalkınma Bankası Yoksullukla Mücadele için “Balık verip karın doyurma değil, Balık Tutma” Projesini hükümete biz verdik, Başbakanlık, Bakanlık harfi harfiyen hükümet olarak uygulamaya başladı. İslam Kalkınma Bankası Projeyi yaptı ve şu an bütün Arabistan’ın her yerinde uyguluyorlar. Bir sene sonra da “Dünya Yoksulluk Mücadele Girişimcilik Yılı” ilan ettiler. Yani bizim projenin adını ilan ettiler. Ve bizi dünyada tanıtılmaya değer 2 STK’dan biri ilan ettiler. İngiltere’deki bir ajansa bizim tanıtım broşürlerimizi hazırlatıyorlar şu anda.

İBRAHİM IRMAK: Sayın Mehmet Aydoğan size ve projelere destek veren herkese teşekkür ediyorum. Nice başarılar diliyor ve kutluyorum.

İBRAHİM IRMAK / iirmak@haberhurriyeti.com
NOT: Çevre konusunda her türlü olumsuzluğu bize bildirebilirsiniz. Tabii güzellikleri de…
TEL: 0533 414 24 57 / 0232 246 82 46

eskisehir escort ankara escort escort samsun escort bayan bursa

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir